Nadmierne wylesianie przyczynia się do katastrofy klimatycznej na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com
Naukowcy od dawna wskazują, że roślinność w dużym stopniu przyczynia się do schładzania naszej planetę poprzez absorbcję dużych ilości dwutlenku węgla. Jednak jak wynika z modeli matematycznych, poziom zalesienia na naszej planecie wciąż spada, a to sugeruje kłopoty.

Naukowcy stworzyli specjalny model matematyczny aby przewidzieć dalsze wykorzystanie terenów przez kraje rozwijające się, co odbywa się przeważnie poprzez deforestację. Lasy obecnie pokrywają 30% powierzchni lądów na Ziemi ale w ciągu następnych dwustu lat wskaźnik ten spadnie do 22%. Od 1990 roku wycięto na całym świecie ponad 70 milionów hektarów lasów.

 

Autor badania Madhur Anand stwierdził, że przyszłości nie da się przewidzieć, ponieważ może dojść do zmian w rolnictwie, żywieniu czy produkcji żywności a model tego nie uwzględnia, jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację, deforestacja jest poważnym problemem i wszystkie kraje powinny zdać sobie z tego sprawę.

 

Badanie, opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences wskazuje, że ekosystemy lądowe ochładzały planetę pochłaniając miliardy ton dwutlenku węgla, co było szczególnie zauważalne zwłaszcza w ciągu ostatnich 60 lat. 

 

Jednak wycinka lasów powoduje iż coraz większa ilość tego gazu cieplarnianego przedostaje się do atmosfery. Łatwo więc można dojść do wniosku, że Ziemia nie potrzebuje żadnych działań geoinżynieryjnych aby powstrzymać globalne ocieplenie.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika 3plabc

W sumie wszyscy o tym

W sumie wszyscy o tym wiedzieli już 25 lat temu. Skutki zjawiska nazwano szumnie "efektem cieplarnianym" i prze ćwierć wieku nic nie zrobiono, żeby zapobiec pogłębianiu się zmian klimatycznych. A teraz jak się chwycą za głowy co się dzieje to chwycą się geoinżynierii, licząc na szybkie efekty. Ale co nagle, to po diable.

Portret użytkownika Cergov

Serio? Czyli to bezrozumna

Serio? Czyli to bezrozumna wycinka najcenniejszych lasów jest zagrożeniem a nie "żeleźniok" Józka? Niemniej grinpisy i tak dowalą się do Kowalskiego z piecem kaflowym a nie do rządow i korporacji masakrujących Planetę.

Portret użytkownika Epiornis

Konto załóż - to zrobimy

Konto załóż - to zrobimy wspólnie efekt domina Wink Bo jako anonim to się możesz wypowiadać... ale widzisz - ja też mogę. Mogę taką historyjkę rozmów z dowolnym anonimem tutaj taką wykreować, że nie będzie wiadomo, o co komu chodzi Biggrin

Rażące naruszenie regulaminu. Ban na czas nieokreślony.

Moderacja

Portret użytkownika Mojeimię44

Cóż moim zdaniem przej.....ne

Cóż moim zdaniem przej.....ne jest mieszkać z dala od lasów i jezior. Ja mam na tyle szczęścia że do najbliższego lasu (to sporego) mam zaledwie 300 metrów a za tym lasem około 2km odemnie roztacza się prześliczne jeziorko. Nic tylko w wakacje się luzować. Wracając do tematu. Człowiek wycina to co powinien sadzić- chodzi mi o lasy. Nie ma żadnego dobrego programu który by powstrzymał wycinke lasów. Chcemy meble, drewniane domki w górach czy nad morzem a na to wszystko potrzebne jest drewno. Zatem wycinka idzie pełną parą. Jest takie drzewo o nazwie Topola. Topola rośnie bardzo szybko ale za to ma słabej jakości drewno. Natomiast ostatnio czytałem, że Rosjanie stworzyli genetycznie modyfikowaną topole, która rośnie też bardzo szybko za to drewno ma bardzo dobrej jakości. No i to jest przyszłość tej gałęzi przemysłu w naszej części świata. Przemysłowe Lasy Topolowe. Topola to jedno z najszybciej rosnących drzew ( jak nie najszybciej) wykorzystajmy to. 

Strony

Skomentuj