Naukowcy z Chin pobili rekord odległości splątania pamięci kwantowej

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W Chinach dokonano udanego splątania dwóch chmur pamięci kwantowych na odległość ponad 50 kilometrów. Tym samym pobito poprzedni rekord aż 40-krotnie i udowodniono, że zbudowanie bezpiecznej kwantowej sieci wielkości miasta jest możliwe.

 

Komunikacja kwantowa opiera się na tzw. splątaniu kwantowym. Jest to dziwne zjawisko, które polega na łączeniu dwóch cząstek. Bez względu na odległości, obie cząstki są ze sobą nierozerwalnie związane i wzajemnie zależne od siebie. Pamięć kwantowa to kwantowy odpowiednik klasycznej pamięci komputerowej – posiada zdolność do przechowywania informacji kwantowej, czyli tzw. kubitów, które w przeciwieństwie do bitów, mogą znajdować się w dowolnej superpozycji dwóch stanów kwantowych.

 

Pamięć kwantowa jest przeznaczona dla komputerów kwantowych, których prawdopodobnie jeszcze przez długie lata nie będziemy mogli wykorzystać w praktyce. Jednak gdy nadejdzie ten dzień, pamięć kwantowa będzie niezbędna dla przyszłej komunikacji kwantowej.

Naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii prowadzili badania nad zwiększeniem odległości splątania kwantowego. W przeszłości udało się splątać fotony na dużych odległościach, lecz dokonano tego w pustej przestrzeni i z pomocą światłowodów. Natomiast dodanie do tego pamięci kwantowej znacznie komplikuje ten proces. Dlatego w najnowszym eksperymencie skorzystano z fotonów i atomów, aby zwiększyć wydajność i stabilność sieci.

 

Ultrazimne atomy rubidu posłużyły jako dwie jednostki pamięci. W połączeniu ze splątanymi fotonami stały się częścią jednego splątanego układu. Naukowcy zastosowali również specjalną technikę, która chroni system przed zakłóceniami i zerwaniem splątania kwantowego oraz usprawnia wyszukiwanie informacji kwantowej.

 

Podczas dwóch testów, fotony zostały przesłane światłowodami na odległość 22 i ponad 50 kilometrów. Naukowcy twierdzą, że opracowany system można powiększyć, a to otwiera drogę do utworzenia prototypowej sieci kwantowej wielkości miasta, odpornej na włamania.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Franz Lem

Nie jestem fizykiem kwantowym

Nie jestem fizykiem kwantowym ale wydaje mi się że jest to teoria względna więc prawdopodobieństwo jest możliwe co nie oznacza że tak musi być.Nasza nauka zbyt mocno jest wypaczona żeby realnie snuć takie teorie , proszę spojżeć chciażby na budowle które liczą sobie tysiące lat a precyzja z jaką zostały stworzone , dzisiejsza technika nie staje nawet u podstaw więc można z różnymi teoriami się zachwycać to nie oznacza że zjedliśmy wszystkie rozumy świata.

Portret użytkownika Kwazar

Fizyka kwantowa udowadnia

Fizyka kwantowa udowadnia tylko, że wszystko jest całością tej samej kupki jednego wydalniczego.Dlatego kwantowo się tam zatracają odległości,wymiary i czas a nawet rzeczywistość sama w sobie i w postaci prawdoopodobieństwa. Kwantowa rzeczywistość zawsze pozostaje na skraju pomiaru. Jak byś na nie jednak nie spojrzał, te pomiary nie są tym, na co wyglądają.Jak nie spojrzysz to się pozornie zmienia ! Nadal będąc w tym samym miejscu,tym samym.Sądzę że dostatecznie wyjaśniłem temat ? Resztę wiem ale nie powiem.Tajemnica.

Skomentuj