Liczba motyli monarchów prawie się nie zmieniła w ciągu ostatnich 25 lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Amerykańscy ekolodzy odkryli, że liczba motyli monarchów pozostawała stosunkowo stabilna w ciągu ostatnich 25 lat, pomimo gwałtownego pogorszenia warunków zimowania w południowych regionach Ameryki. Poinformowała o tym służba prasowa Uniwersytetu Georgia.


 
Obserwacje z ostatnich lat pokazują, że liczba wielu owadów, w tym motyli, gwałtownie spada. Kilka grup ekologów natychmiast odnotowało gwałtowny spadek populacji motyli monarcha (Danaus plexippus). Spadek przypisywali zmianom klimatycznym i stosowaniu herbicydów, które niszczą bazę pokarmową motyli.
 
 

Fakty często mówią, że motyle monarchy są zagrożone wyginięciem, ale okazało się, że jest to dalekie od rzeczywistości. Wielu się z tym nie zgodzi, ale te motyle są w rzeczywistości jednymi z najlepiej prosperujących i rozpowszechnionych gatunków owadów w Ameryce Północnej

.
Naukowcy postanowili dowiedzieć się, jak bardzo zmniejszyła się populacja Danaus plexippus w ciągu ostatnich 30 lat. W tym celu przeanalizowali obserwacje, które ich koledzy przeprowadzili w latach 1993-2018 w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że średnia liczba motyli monarchów właściwie się nie zmieniła, a w niektórych regionach Ameryki Północnej nawet wzrosła w ostatnich latach.


 
Według naukowców zmiana klimatu wpływa na populacje Danaus plexippus na dwa sposoby. Ocieplenie z jednej strony pogarsza warunki ich zimowania na południu Ameryki Północnej, z drugiej zaś gorące lata w USA i Kanadzie przyspieszają reprodukcję motyli po powrocie na północ.


 
Wydaje się, że migracje na południe rzeczywiście stały się dla monarchów trudniejsze i bardziej zabójcze, co spowodowało zmniejszenie ich liczebności w obozach zimowych. Z drugiej strony motyle rekompensują te straty wiosną, kiedy wracają na północ. Sugeruje to, że spadek wielkość ich kolonii zimowych nie jest obiektywną wskazówką, że populacje Danaus plexippus spadają.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Natura sama reguluje sobie

Natura sama reguluje sobie populacje każdej formy życia na ziemi igdyby jeszcze człowiek nie truł i nie zajmował i tak już niewielkich obszarów gdzie życie dzikie wiedzie swoją naturalna egzystencję to byłoby super.

Art. 4. konstytucji RP

2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.

Skomentuj