Kategorie:
Z informacji azerskiej agencji prasowej wynika, że w okolicy Baku doszło do erupcji błotnego wulkanu. Na miejsce zdarzenia wysłano naukowców z lokalnego instytutu geofizycznego ANAS.
Erupcja wystąpiła w regionie Shabran a wysłani tam naukowcy mają za zadanie dokonać analiz i pomiarów aktywności w obrębie tego zjawiska. Celem jest między innymi ustalenie zakresu oddziaływania wulkanu oraz czasu trwania erupcji. Poleganie tylko na tym, co mówią na ten temat miejscowi może czasami prowadzić do wyciągania mylnych wniosków.
Azerbejdżan i obszar przy wybrzeżu Morza Kaspijskiego słynie z tego, że znajduje się tam ponad 400 wulkanów błotnych. To ponad połowa wszystkich znanych żywiołów tego typu zlokalizowanych na całym świecie.
Najsłynniejsza erupcja takiego wulkanu miała miejsce w 2001 roku, kiedy 15 km od Baku doszło do erupcji, w trakcie której żywioł wyrzucał błoto na 15 metrów w górę. Tego typu aktywność przy brzegu Morza Kaspijskiego spowodowała tamtego roku powstanie nowej wyspy.
Według naukowców wulkany błotne są widocznymi znakami wskazującymi na obecność ropy i rezerwuarów gazu ziemnego znajdujących się głęboko pod ziemią i dnem morskim. Ujawniają się one tam gdzie dochodzi do powstawania swego rodzaju kanałów, dzięki którym dochodzi do rozładowywania ciśnienia. W efekcie wypływa gaz i woda objawiająca się w formie błota. Okazuje się, że podobne formacje zaobserwowano również na Marsie.
Źródło: en.apa.az
Komentarze
.przeżywam fascynację szkołą koszera umysłów.
to moje 3 i ostatni konto na zmianach na ziemi!
Uczeń Mistrza Morfeusza, Król Kreon, Hannibal II !
Strony
Skomentuj