Naukowcy odtworzyli marsjańskie trzęsienia ziemi

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Na Czerwonej Planecie występują trzęsienia, podobnie jak na Ziemi. Jednak marsjańskie wstrząsy są nieco inne, na co wskazują dane, pozyskane z lądownika InSight. Naukowcy w oparciu o te dane postanowili odtworzyć marsjańskie trzęsienia ziemi.

 

W kwietniu bieżącego roku, agencja NASA ogłosiła, że znajdujący się na pokładzie lądownika instrument SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) wykrył dwa słabe sygnały sejsmiczne, które prawdopodobnie pochodziły z wnętrza planety. Były to jednocześnie pierwsze drżenia, jakie kiedykolwiek zdołaliśmy zarejestrować na Marsie.

Lądownik InSight – źródło: NASA

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu porównali marsjańskie wstrząsy z tymi, które występują na Ziemi i na Księżycu. Co więcej, zespół przeprowadził eksperyment w symulatorze, aby odtworzyć trzęsienia, które zarejestrowano na Czerwonej Planecie. Były one na tyle słabe, że naukowcy musieli je znacząco wzmocnić, aby można było cokolwiek poczuć.

Badanie pozwoliło ustalić, że marsjańskie trzęsienia w pewnym sensie przypominają te, które występują na Ziemi oraz na Księżycu. Dwa zarejestrowane sygnały również różnią się między sobą, co może być spowodowane tym, że trzęsienia wystąpiły w różnych odległościach od sejsmometru. Przeprowadzony eksperyment raczej nie pomógł zrozumieć struktury wnętrza Marsa, ale jest to dopiero początek badań sejsmicznych na tej planecie.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj