Wysokość Mont Blanc stopniowo się zmniejsza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jak informuje stacja France Bleu, francuscy geodeci odkryli, że wysokość Mont Blanc zmniejszyła się niemal o metr zaledwie w ciągu ostatnich czterech lat. Przypisują to topnieniu śniegu na szczycie.

Poza Elbrusem, który nie zawsze jest przypisywany Europie, Mont Blanc jest najwyższą górą na tym kontynencie. Według pomiarów wrześniowych wysokość najwyższej góry Europy wyniosła 4807,81 m wobec 4808,72 m w 2017 r. To redukcja in minus aż o 0,91 m. 

 

Na wysokości 4792 metrów szczyt góry jest stały - to znaczy zalegają tam nagromadzone kamienie i lód. Resztę dystansu - około 16 metrów - pokrywa śnieg. W celu przeprowadzenia badań zespół 27 specjalistów wspiął się na szczyt i zainstalował anteny satelitarne, które umożliwiły precyzyjny pomiar.

 

Wysokość Mont Blanc mierzy się od 2001 roku. W trakcie obserwacji naukowcy odkryli, że zmniejsza się on średnio o 10 centymetrów rocznie.

 

Teraz klimatolodzy, glacjolodzy i inni specjaliści będą badać zebrane dane, aby znaleźć przyczyny tej zmiany. Możliwe, że zmniejszenie pokrywy śnieżnej spowodowane jest zmianami klimatycznymi. 

 

Pod koniec sierpnia okazało się, że wysokość południowego szczytu Kebnekaise, najwyższego w Szwecji, w ciągu roku straciła prawie dwa metry. Naukowcy przypisali tę dynamikę wzrostowi temperatury powietrza i zmianom warunków wietrznych. Oba czynniki są spowodowane reakcjami lodowców na globalne ocieplenie.

 

Formalnie najwyższą górą Europy jest Elbrus mierzący 5642 m n.p.m. Ale tylko pod warunkiem, że granica między Europą a Azją przebiega nie wzdłuż głównego grzbietu kaukaskiego lecz dalej na południe. W przeciwnym razie Mont Blanc staje się najwyższym szczytem górskim w Europie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj