Wewnątrz Ziemi odkryto nową warstwę, gdzie znajduje się 8-10 razy więcej tlenu niż w atmosferze

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Geolodzy z Rosji i Niemiec odkryli nieznaną wcześniej warstwę w płaszczu Ziemi, która zawiera zaskakująco duże ilości ciekłego tlenu. Z ich szacunków wynika, że warstwa ta zawiera nawet od 8 do 10 razy więcej tlenu niż znajduje się go w atmosferze.


Eksperci przyznają, że odkrycie we wnętrzu Ziemi takich ilości tlenu było wielką niespodzianką. Nieoczekiwane nagromadzenie tego pierwiastka we wnętrzu Ziemi, ustalono odkrywając różne rodzaje tlenków żelaza, jednego ze składników skał leżących na różnych temperaturach i powstającego przy wysokich ciśnieniach.

 

W normalnych warunkach tlenek żelaza to połączenie dwóch atomów żelaza i trzech atomów tlenu. W ostatnich latach chemicy i fizycy odkryli jednak kilka nowych typów tlenków żelaza, które tworzą się we wnętrzu Ziemi, na głębokościach, gdzie mamy do czynienia z bardzo wysokimii ciśnieniami i temperaturami. Na skutek takich warunków, odkryto nowe rodzaje tlenków żelaza, które zawierają szereg egzotycznych kombinacji atomów - na przykład Fe4O5, Fe5O6, lub Fe13O19.

Przykładowa struktura tlenka żelaza Fe5O7

Ten nowo odkryty zasób tlenu z pewnością wchodzi w interakcje z otaczającymi go skałami i utleniając je wspina się do wyższych warstw płaszcza Ziemi aż do powierzchni. Obecność tego pierwiastka w tak dużej ilości w płaszczu Ziemi jest sporym zaskoczeniem, ale dzięki potwierdzeniu jego obecności wiemy przynajmniej, że we wnętrzu planety, mogą zachodzić nieznane nam dotychczas aktywne procesy chemiczne, które mogą mieć spory wpływ na zmiany klimatu i skład ziemskiej atmosfery.


 

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus

Chyba nbie zrozumiałeś

Chyba nbie zrozumiałeś artykułu. Wielopostaciowe związki tlenu i żelaza mogą powstać tylko pod wpływem ciekłego tlenu. I własnie ich obecność sugeruje naukowcom pokłady ciekłego tlenu...

Portret użytkownika Angelus Maximus

Autor artykułu nie

Autor artykułu nie wypowiedział się jasno. Temperatura ciekłego tlenu wynosi -183st.C.
Zaqlecałbym autorowi artykułu sprawdzić, czy o ciekłym tlenie jest mowa. To, że ew. ciekły tlen tworzy struktury cząstek związków żelaza wieloatomowe jest znane. Nalezy zadać sobie tylko pytanie skąd w skorupie ziemskiej miałby się znaleźć ciekły tlen? Indukcji magnetycznej pod wielkim ciśnieniem? Taki tlen byłby postacią nietrwałą utleniającą okoliczne pierwiastki do tych wielopostaciowych związków.
Coś mi podpowiada, że obecność takiego tlenu dowodziłaby teori pustej Ziemi...
 Gazy raczej dyfundują od żródła zagęszczenia. Nie dyfundują wgłąb ziemi....

Portret użytkownika Człowiek ktoś

Jest to możliwe, przecież

Jest to możliwe, przecież Tlen jest gazem i każdy gaz ma wykres zależności ciśnienia od temperatury i stanu skupienia (dla przykładu wykres fazowy wody), dla bardzo dużyc ciśnień temperatura może być wystarczająca by tlen był w postaci ciekłej. Ot co, chemia fizyczna.

Portret użytkownika Dziordzie Pier Dziordzio

Wewnątrz Ziemi odkryto nową

Wewnątrz Ziemi odkryto nową warstwę, gdzie znajduje się 8-10 razy więcej tlenu niż w atmosferze...
totalne bzdury
cytowany artykul jedynie przytacza mozliwe zaobserwowane uklady krystaliczne w zaleznsci od temeratury i cisnienia...
"W normalnych warunkach tlenek żelaza to połączenie dwóch atomów żelaza i trzech atomów tlenu." Wyglada na to, ze pracownicy hut zelaza chyba maja cos nie tak w glowie, ze w normanych warunkach do wytopu zelaza jest uzywany hematy ( Fe3O4) jako glowny skladnik.
 

Portret użytkownika X

do podstawowki chodziłem

do podstawowki chodziłem kilka dekad temu ale jeszcze pamiętam, że tlen skrapla się przy RÓWNOCZESNYM zapodaniu ciśnienia i niskiej temperatury.
 
Dlatego gdy czytam, że w skorupie odkryto pokłady CIEKLEGO tlenu to dalej już nie czytam, bo wiem, że pisał to IDIOTA.   Skończony IDIOTA.
 

Strony

Skomentuj