Pęknięcia ziemi we wschodniej Afryce dowodem podziału kontynentu na dwie części

Kategorie: 

Źródło: twitter

Niedawno w Kenii pojawiło się potężne pęknięcie ziemi, ciągnące się na kilka kilometrów. Doszło do tego, że zniszczyło ono bardzo uczęszczaną drogę w południowo-zachodniej Kenii. Pękniecie, które nadal rośnie, spowodowało przerwanie połączenia drogowego na trasie Nairobi-Narok.

 

Według oficjalnych informacji zjawisko to jest wynikiem aktywności sejsmicznej występującej na tym obszarze. Jednak w rzeczywistości jest to manifestacja procesów zachodzących wewnątrz Ziemi, które kiedyś doprowadzą do podziału kontynentu afrykańskiego na dwie części.

Jak wiadomo skorupa ziemska i górna część płaszcza jest podzielona na kilka płyt tektonicznych. Płyty te nie są jednak statyczne, ale poruszają się względem siebie z różną prędkością.
Niekiedy na siebie nachodzą, co tworzy strefy subdukcji, obfitujące w aktywność sejsmiczną, ale procesy te mogą również powodować pękanie płyt tektonicznych, co potencjalnie może doprowadzić do powstawania szczelin, które dowodzą, że proces powstawania nowych płyt występuje.

Szereg pęknięć ziemi w Afryce Wschodniej jest przykładem obszaru, gdzie obecnie właśnie się to odbywa. Pierwsze pęknięcie pojawiło się tam miliony lat temu, a w jego wyniku powstał Morze Czerwone i Zatoka Adeńska. Drugie pęknięcie, rozciągające się na południe od Etiopii do Mozambiku, jest znane, jako Wielki Rów Afrykański. Za miliony lat, to też będzie zalane wodą morską.

Na razie nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy morze ostatecznie zaleje tą cześć Afryki, ale jeśli do tego dojdzie, to może pójść znacznie szybciej niż uważano. W ciągu ostatnich lat, geologiczna transformacja północno-wschodniej Afryki przyspieszyła dramatycznie, a proces ten zachodzi znacznie szybciej niż się spodziewano. Już w 2005 r. powstała tam nagle aż 60-kilometrowa szczelina w depresji Afar. Pojawiła się ona równie niespodziewanie jak to pęknięcie, które wywołało niedawne uszkodzenia w Kenii.
 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Gandalf

Slabnie slonce i pobudza sie

Slabnie slonce i pobudza sie rdzen naszej planety hamowany przez magnetyzm sloneczny. Ostatni cykl sloneczny jest bardzo slaby a korona sloneczna prawie zanikla. Cos wywolalo drenaz pola magnetycznego slonca i nie nastapilo magnetyczne przebieguniowanie naszej gwiazdy jakiego oczekiwalismy. Wzmocnienie reakcji jadrowych na planetach i zaburzenia magnetyczne sa tego efektem. NASA mowi o tym bardzo cichutko.

Portret użytkownika EkrudyDref

Ziemia pęka, wulkany

Ziemia pęka, wulkany wybuchają, lasy palą się, trzęsienia trzęsą nami, tsunami zalewa, powodzie przemiennie z suszami, grad wali, wiosna ze śniegiem, zima z deszczem, plaga szarańczy... Nieszczęście goni nieszczęście, ludzie umierają... a możni tego świata wciąż prowadzą wojny i mało im, mało im...

--------
Howgh!

Portret użytkownika komar

dodaj rozdzielajace sie

dodaj rozdzielajace sie kontynenty ,człowiek człowiekowi wilkiem , ,epidemie i choroby ,zniewolenie narodów..co mamy ??? zgodnie z pismem Wielki Ucisk ...brakuje jedynie wielkiego trzęsienia  na całej kuli ziemskiej...bo gwiazdy juz spadaja ..a potem juz tylko armagedon...  

Skomentuj