Czy technologia CRISPR może stać się bronią biologiczną?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Istnieją poważne przyczyny do zwrócenia większej uwagi na system obrony organizmów prokariotycznych przed egzogennymi elementami genetycznymi (CRISPR). Ta metoda pozwala naukowcom na modyfikacje w DNA jeszcze łatwiej niż kiedykolwiek. Stosuje się ją w wielu dziedzinach, od leczenia raka po zwalczanie chorób przenoszonych przez owady. CRISPR budzi jednak wiele obaw dotyczących etyki i bezpieczeństwa.

 

 

Istnieją obawy, że edytowanie genów może być wykorzystane do rozwoju broni biologicznej. W 2016 roku Bill Gates wypowiedział się, że następna epidemia chorobowa może być zapoczątkowana na ekranie komputera, gdy terroryści opracują syntetyczne wirusy.

 

Szeroka dostępność i niski koszt głównych składników technologii takich, jak CRISPR, może przyciągnąć biologicznych terrorystów, co czyni je szczególnie niebezpiecznymi. 

Wojny biologiczne są nieuniknioną konsekwencją postępów w dziedzinie nauk przyrodniczych. Warto jednak zauważyć, że większość państw na całym świecie jest przeciwna wojnom biologicznym. Aktywnie wprowadzane są metody zapobiegania rozwojowi broni biologicznej, a konwencja o broni biologicznej, podpisana 10 kwietnia 1972 roku, działa na poziomie międzynarodowym. Zgodnie z nią kraje zgodziły się nigdy i w żadnych okolicznościach nie nabywać ani nie przechowywać broni biologicznej.

 

Mimo wszystko, to porozumienie nie jest idealne i raczej trudno je egzekwować. W konsekwencji trzeba będzie rozważyć potencjalny potencjał CRISPR, uzgadniając bardziej systematyczny przegląd bieżącej nauki i technologii.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Skomentuj