Kategorie:
Uczeni z prestiżowego amerykańskiego uniwersytetu Stanford University stworzyli genetyczną wersję tranzystora. Artykuł opisujący zastosowaną do jego stworzenia genetyczną logikę, opublikowano ostatnio w czasopiśmie Science.
Biologiczne urządzenie zostało nazwane "transkryptorem” wg. nazwy syntezy cząsteczek RNA na podstawie DNA. Ten proces wyjściowy jest przydatny do stworzenia genetycznego tranzystora. Z kilku takich urządzeń naukowców udało się stworzyć zestaw prymitywnych bramek logicznych z operatorami logicznymi jak AND, OR, i innymi. Transkrypcja następuje w komórkach za pomocą enzymów polimerazy DNA zależnej od RNA.
Uczeni przenieśli stały łańcuch DNA, tworząc podstawę cząsteczce RNA. Do tego dodano polimerazy DNA, które powodują rozpad enzymu do DNA i stopują syntezę. Mechanizm sterowania jest analogiczny do napięcia bramki w polu tranzystora a jego cechą jest zdolność do zmiany orientacji czy zakończenia transkrypcji.
Takie kaskady transpryptorów pozwoliły naukowcom na wzmocnienie pracy genów, które na przykład powodują fluorescencję komórek. Dzięki obserwacji jasności różnych komórek, naukowcy starali się potwierdzić w eksperymentach, które z nich prawidłowo zinterpretowały zaimplementowaną im logikę postępowania.
W przyszłości ta technologia może pozwolić na budowę nowych biologicznych urządzeń lub wręcz genetycznych komputerów. Jest to możliwe, ponieważ naukowcy byli w stanie stworzyć genetyczny przełącznik oraz wpłynąć na sposób, w jaki DNA koduje wiadomości w obiektach biologicznych.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
kolo21
Skomentuj