Wyjątkowa operacja przywróciła ruch i czucie u sparaliżowanego mężczyzny

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Wykorzystując implanty mózgowe, sztuczną inteligencję i stymulację elektryczną, zespół naukowców, inżynierów i chirurgów opracował nową technologię zwaną „podwójnym przetaczaniem neuronów”. Technologia „Dual Neural Shunting” przywróciła ruch ręki i czucie u sparaliżowanego mężczyzny. Mamy nadzieję, że pomoże to także innym pacjentom cierpiącym na zaburzenia ruchowe lub porażenia.

 

Życie Keitha Thomasa zmieniło się 18 lipca 2020 r., kiedy wskoczył do basenu, raniąc kręgi C4 i C5. Uraz sparaliżował go od klatki piersiowej w dół. Teraz, dzięki pierwszej w swoim rodzaju próbie klinicznej, Thomas może poruszać ramionami i po raz pierwszy od trzech lat poczuć, jak jego siostra trzyma go za rękę.

 

Specjaliści użyli funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) do zmapowania mózgu Thomasa. Zidentyfikowali więc obszary odpowiedzialne za ruch ręki i czucie jej dotykania. Następnie pacjent przeszedł piętnastogodzinną operację na otwartym mózgu w celu wszczepienia implantów. Czasami Thomas był wybudzany, aby przekazać chirurgom informacje zwrotne w czasie rzeczywistym.

 

Thomas miał wszczepione do mózgu pięć maleńkich mikroczipów, tworząc podwójny system bocznikowania nerwów. System wykorzystuje sztuczną inteligencję do dekodowania i przekładania myśli na działanie, oprócz stymulacji mózgu i rdzenia kręgowego w celu przywrócenia ruchu i czucia w dłoni.

 

Na przykład, kiedy Thomas myśli o zaciśnięciu dłoni, sygnały elektryczne wysyłane przez mózg są dekodowane przez komputer. Mężczyzna wysyła sygnały do elastycznych, nieinwazyjnych elektrod umieszczonych nad kręgosłupem i mięśniami przedramienia. Wprawiają w ruch rękę. Czujniki w opuszkach palców i dłoni wysyłają informacje o dotyku i nacisku z powrotem do mózgu, który rejestruje te informacje jako odczucie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj