Powstała eksperymentalna szczepionka przeciw wirusowi opryszczki

Kategorie: 

Źródło: tg

Szczepionka chroniła zwierzęta przed najpoważniejszymi objawami wirusa opryszczki pospolitej, a także zapobiegała jego przenikaniu do komórek nerwowych. Opryszczka jest nieuleczalna i pozostaje z człowiekiem na całe życie, zwiększając ryzyko wielu poważnych chorób, w tym HIV i Alzheimera. Stworzenie skutecznej szczepionki może zapobiec rozprzestrzenianiu się opryszczki i pomóc już zarażonym.

 

Po zakażeniu wirus opryszczki pospolitej stopniowo przenika do zwojów nerwowych, gdzie pozostaje do końca życia. U niektórych pacjentów opryszczka występuje na ustach (HSV-1), u innych na genitaliach (HSV-2). Tymczasem uważa się, że większość pacjentów nie ma objawów opryszczki.

 

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych pracowali nad stworzeniem skutecznej szczepionki przeciwko HSV-1 opartej na genetycznie zmodyfikowanej formie wirusa. Eksperymenty na zwierzętach wykazały, że wywołuje również ochronę przed HSV-2.

 

Szacuje się, że HSV-2 dotyka około 500 milionów ludzi. Ich infekcja często zaostrza się w odpowiedzi na stresujące sytuacje. Poprzednie badania wykazały, że HSV-2 może również zwiększać ryzyko zakażenia HIV, choroby Alzheimera i innych form demencji, a także stwardnienia rozsianego i innych chorób.

 

Osobliwością infekcji jest to, że objawy skórne w postaci pęcherzyków i wrzodów są szybko eliminowane za pomocą odpowiedzi immunologicznej, ale zainfekowane komórki nerwowe stają się wieczną azylem dla wirusa.

 

Naukowcy opracowali genetycznie zmodyfikowaną postać wirusa, która zapobiegała przedostawaniu się go do układu nerwowego. Aby to zrobić, dokonali pewnych mutacji w białku pUL37, które, jak wykazały poprzednie badania, odegrało ważną rolę w mechanizmie poruszania się wirusa wzdłuż włókien nerwowych i to zadziałało.

 

Pierwsze eksperymenty wykazały, że szczepionka była skuteczna przeciwko HSV-1 u myszy. Następnie naukowcy postanowili przetestować go na modelach świnek morskich z HSV-2, nie spodziewając się znaczących wyników.

 

Wyniki były bardzo obiecujące. Szczepienie skróciło okres wydalania wirusa z 29 do około 13 dni, a także zmniejszyło charakterystyczne objawy. Co ciekawe, odpowiedź przeciwciał na nową szczepionkę była około trzykrotnie wyższa niż w przypadku innej szczepionki eksperymentalnej, która wcześniej nie wykazała efektu u ludzi. Skrócenie okresu wydalania wirusa jest szczególnie ważne, ponieważ wirus może być przenoszony nawet bez objawów zewnętrznych.

„Jeśli ktoś ma opryszczkę narządów płciowych, może zarazić swojego partnera, nawet o tym nie wiedząc” - wyjaśniają autorzy.

Teraz naukowcy zamierzają rozpocząć opracowywanie ukierunkowanej szczepionki przeciwko HSV-2, która ma być jeszcze bardziej skuteczna.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Zefirek

Wirusa opryszczki bardzo

Wirusa opryszczki bardzo latwo zniszczyc, wystarczy podlaczyc Generator czestotliwosci, bezpieczne urzadzenie, i mozna sie cieszyc, wszelkie wirusy nie tylko opryszczki GB400, wejdz na strone internet, i kup ,i korzystaj, pozdrawiam i zycze zdrowka, wiekszosc rakow jest powodowana przez wirusy,i pasorzyty, i grzyby takie jak Kandida, o tym ci zaden lekaz nie powie bo im nie wolno.

Portret użytkownika Cesio 47

Najśmieszniejsze w tym

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to , że jest w Polsce tani i dobry lek na opryszczkę. Jest produkowany w kraju dla świń a nie dla ludzi, na świecie używany powszechnie do leczenia nużeńca u ludzi ale nie w EU. Ten lek to ivermectyna której buteleczka 100 ml kosztowała stokilkadziesiąt PLZ (kilka lat temu) Zrobienie maści i smarowanie opryszczki 3 razy dziennie załatwia sprawe w 3 dni. Ten komentarz nie jest poradą lekarską.

Portret użytkownika baca

no no nasz pospolity talinn,

no no nasz pospolity talinn, wychowany na wsi przez dzikie krowy wyszedł na ludzi.... podziwiam jego determinację jak podczas zimy stulecia owinął stopy w liście kapusty i udał się do miasta wykształcić...
teraz to inny człowiek - po ukończeniu studiów na kierunku czupakabry stał się większym wirusologiem od bila gatesa...
gratulacje talinn, gratuluję ci tego hiva i opryszczki jakiego ci dali razem z dyplomem

 

Portret użytkownika euklides

Aha no i spoko talin, że

Aha no i spoko talin, że wirus opryszczki objawia się jako wirus HIV. Podobno wirus świnki objawia się jako wirus wścieklizny, a króliczki objawiają się jako lwy z głowami pantery i ogonami skorpionów. Wszystkich was doszczętnie popieprzyło...

Portret użytkownika euklides

Niech jeszcze ppryszczce

Niech jeszcze ppryszczce nadadzą jakąś straszną nazwę np. PryszczoVID-20. Jak wiadomo nie ma groźniejszych chorób niż objawiający się pryszczem PryszczoVID-20 oraz bezobjawowy COVID-19. Choroby te dziesiątkują ludzkość.

Skomentuj