Okresowy post ma zbawienne działanie dla zdrowia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

To nowy argument przemawiający za dietą, która jest dziś powszechnie stosowana w odchudzaniu. Naukowcy podkreślają, że nawet okresowe przejście na karmienie interwałowe jest przydatne jako środek zapobiegawczy.

 

Post przerywany to specyficzny cykl dobowy. Niektóre potrawy można jeść bez żadnych specjalnych ograniczeń, a inne sobie odmawiać. Najpopularniejszym jest tryb 16:8, w którym można jeść tylko przez osiem godzin dziennie.

 

W najnowszej pracy naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili ocenić wpływ okresowego postu na poziom stanu zapalnego w organizmie poprzez monitorowanie fluktuacji określonego biomarkera i regulatora odpowiedzi zapalnej, tj. białka galektyny-3.

 

W eksperymencie wzięło udział 67 osób w wieku od 21 do 70 lat, które miały co najmniej jeden objaw zespołu metabolicznego lub cukrzycy typu 2. Oba stany charakteryzują się stanem zapalnym w organizmie. Około połowa ochotników pościła dwa razy w tygodniu przez 24 godziny, a miesiąc później tylko raz w tygodniu przez 22 tygodnie. Grupa kontrolna przestrzegała swojej zwykłej diety i stylu życia.

 

Po 26 tygodniach naukowcy zauważyli podwyższony poziom galektyny-3 w grupie przerywanego postu, obniżony poziom insulinooporności i zespół metaboliczny. Eksperci zauważyli, że wyniki te były porównywalne z efektami leków hipoglikemizujących w cukrzycy typu 2.

„Wyniki wskazują na interesujący mechanizm potencjalnie zaangażowany w zmniejszanie ryzyka niewydolności serca i cukrzycy. I widzimy, że nawet przerywany post może mieć pozytywne skutki zdrowotne ”- podsumował autor badania Benjamin Horne.

 

Wcześniej inna grupa specjalistów wykazała, że post przerywany jest lepszy dla zdrowia i przedłuża życie niż ograniczanie kalorii.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Wizard

Post postem , ale bardziej

Post postem , ale bardziej zbawienna dla ludzkiego organizmu jest głodówka , im dłuższa , tym korzystniejsza , tak dla organizmu  , jak i portfela. Trzeba jednak dodać , że w obecnym czasie przy tak galopujących wciąż cenach wszystkiego , głodówka będzie koniecznością nie z wyboru.

Portret użytkownika Zn

Głodówka może być

Głodówka może być niebezpieczna, trzeba ją robić ,,z głową" bo od pewnego momentu organizm zaczyna zjadać sam siebie.

Tak się jednak składa że w pierwszym rzędzie zużywane jest to, co jest zbędne, chore.  Dokonuje się wtedy regeneracja organizmu... ale tylko do pewnego momentu. Dlatego bezpieczną, sprawdzoną

 

 

medycznie ,,wersją" jest niskokaloryczna ,,Dieta Daniela" w opracowaniu pani doktor Ewy Dąbrowskiej.

,,WYWIAD Z PANIĄ DOKTOR EWĄ DĄBROWSKĄ - GOŁUBIE 2020"   https://youtu.be/RBnAijZDOic  

,,Wykład dr Ewy Dąbrowskiej"   https://youtu.be/t18qMEJk1OI

P.S. 

Wielki Post, znany zresztą co do swej zasady (czyli długości trwania i czasu w którym powinien być podejmowany) jeszcze w czasach przedchrześcijańskich,  trwa sześć tygodni... i nie jest to przypadek. To wynika z fizjologii ludzkiego organizmu.

Skomentuj