Przyjmowanie antybiotyków w młodym wieku zmienia strukturę mózgu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Badania laboratoryjne przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych wskazują, że penicylina nie tylko zmienia mikroflorę u noworodków, ale także ekspresję genów w kluczowych obszarach rozwijającego się mózgu, odpowiedzialnych za rozwój pamięci i reakcje na strach i stres. Autorzy zalecają ograniczenie stosowania antybiotyków w leczeniu kobiet w ciąży i noworodków lub stosowanie tam, gdzie to możliwe, terapii alternatywnych.

Penicylina i jej pochodne, takie jak ampicylina czy amoksycylina, są najczęściej stosowanymi antybiotykami w pediatrii na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych dziecko otrzymuje średnio trzy cykle antybiotyków przed osiągnięciem wieku dwóch lat.

 

Naukowcy porównali myszy, którym wstrzyknięto penicylinę przed urodzeniem lub zaraz po, z grupą kontrolną. Okazało się, że w przypadku tych pierwszych nastąpiły znaczące zmiany w mikrobiocie jelitowej, a także w ekspresji genów w korze przedczołowej i ciele migdałowatym, dwóch głównych obszarach mózgu odpowiedzialnych za rozwój pamięci, odpowiedzi na strach i stres.

 

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że przewód pokarmowy jest połączony z mózgiem. Zakłócenie tej osi może prowadzić do trwałych zmian w strukturze i funkcji mózgu, czyli do chorób neuropsychiatrycznych i neurodegeneracyjnych w wieku dziecięcym i dorosłym.

„Wczesne lata życia mają kluczowe znaczenie dla rozwoju układu nerwowego” – powiedział Martin Blazer, dyrektor Centrum Zaawansowanej Biotechnologii i Medycyny na Uniwersytecie Rutgers. „W ciągu ostatnich dziesięcioleci nastąpił wzrost zachorowalności na choroby neurodegeneracyjne u dzieci, w tym zaburzenia ze spektrum autyzmu, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi oraz problemy z uczeniem się. Możliwe jest, chociaż może to również wynikać ze zwiększonej świadomości i diagnozy, że odpowiedzialne są również zaburzenia ekspresji genów mózgowych we wczesnym wieku”.

 

Naukowcy piszą, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy antybiotyki bezpośrednio wpływają na rozwój mózgu, czy też cząsteczki z mikroflory dostają się do mózgu i powodują zaburzenia genów i deficyty poznawcze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Quote:  cząsteczki z

Quote:
 cząsteczki z mikroflory dostają się do mózgu i powodują zaburzenia genów i deficyty poznawcze 
To już zupełny odlot! Naukowcy postawili sobie autodiagnozę... Mosking

PS. Po zastanowieniu się stwierdziłam, że pominęłam pewien niezwykle ważny szczegół w tym artykule: naukowcy zgubili amerykańską chorągiewkę! Biggrin

Portret użytkownika majster

Akurat antybiotyki jak sama

Akurat antybiotyki jak sama nazwa wskazuje sa anty bio czyli przeciwko zyciu. Akurat tu jest mnostwo badan w zwiazku z połaczeniem jelit i mózgu. Zmien diete otworza Ci sie oczy na wiele wiele wiecej spraw i sam zobaczysz jaka ziemia jest naprawde.

Portret użytkownika axell69

Legendo  nasza  stalingradzka

Legendo  nasza  stalingradzka   ,...... sam  na własnej  osnowie   zauważyłeś że  mama  w chu**a    zrobiła  twoje ciało .......... bo  o uuuumyśl"ni"e  nie wspomnę , konspiracjo  ty nasz .

Zawsze  gdy widzę   artykuł  z   synonimem  Tallinn   to czytam zaciekle    bo on ma nam tyle  do przekazania  co  tabernacullum     i  hostia  zarazem wzięte   - bierzcie   i jedzcie z  niego wszyscy  o   to  ciało moje i krew moja - kanibale   normalnie , ale naukowce  piszą że potrzeba dalszych  badań 

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Skomentuj