Zidentyfikowano potencjalny lek do leczenia jaskry

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Northwestern Medicine w USA zidentyfikowali nowe cele ukierunkowanego leczenia jaskry, a także być może nową metodę terapeutyczną, która pomoże pozbyć się najczęstszej postaci choroby.

 

Korzystając z edycji genomu, naukowcy stworzyli modele jaskry wrodzonej na przykładzie myszy. Gryzoniom następnie wstrzyknięto nowy, długo działający, nietoksyczny lek białkowy, tj. Hepta-ANGPT1. Lek pomógł zmienić funkcję genów, których mutacja doprowadziła do jaskry. Następnie substancja ostatecznie zatrzymała powstawanie jaskry u myszy.

 

Eksperci próbowali również wstrzykiwać lek bezpośrednio do oczu myszy, co zmniejszało ich ciśnienie w oku, którego wysoka wartość jest jednym z głównych objawów jaskry. Oznacza to, że lek może stać się podstawą zupełnie nowej klasy terapii jaskry u dorosłych.

 

Oprócz tego naukowcy znaleźli nowy cel dla potencjalnej terapii ukierunkowanej na jaskrę. Stał się nim kanał Schlemma, czyli żylna zatoka twardówki, tj. okrągłe naczynie, które znajduje się w grubości twardówki. Usytuowane jest ono na styku rogówki i tęczówki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Ta panienka ze zdjęcia nie

Ta panienka ze zdjęcia nie wygląda na kogoś kto ma problemy ze wzrokiem ... raczej z kolejnością klepek w główce .. nie mniej jednak one też są potrzebne - no bo w końcu ktoś musi kręcić "śmigłem" .

Skomentuj