Mikrobiom jelitowy ma wpływ na rozwój mózgu dzieci

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Naukowcy odkryli, że skład mikroflory jelitowej wpływa na zdolności poznawcze niemowląt. Istnieje coraz więcej badań (zarówno na zwierzętach, jak i ludziach) łączących społeczność bakterii w jelitach ze zdrowiem mózgu. Naukowcy z uniwersytetów w Kolumbii Brytyjskiej i McMaster w Kanadzie postanowili zbadać wpływ bakterii jelitowych na rozwój mózgu we wczesnym dzieciństwie.

 

Naukowcy przeanalizowali dane 56 niemowląt w wieku od czterech do sześciu miesięcy. Każdy z nich przeszedł testy dostosowane do wieku, aby określić różne zdolności poznawcze, a naukowcy pobrali również próbki kału od dzieci, aby zbadać ich mikrobiom jelitowy.

 

Naukowcy odkryli, że dzieci, które przeszły tak zwany test uwagi społecznej (mierzący zdolność dzielenia się uwagą na obiekcie z inną osobą), mają zwykle więcej Actinobacterium, Bifidobacterium i Eggerthella, ale mniej Firmicutes, Hungatella i Strepcococus. Ponadto pomiary aktywności mózgu za pomocą elektroencefalogramu wykazały, że pewne wzorce aktywności korelują z pewnym poziomem występowania w kale niektórych drobnoustrojów, a także metabolicznymi reakcjami chemicznymi z udziałem tych bakterii.

 

Muszę powiedzieć, że wcześniejsze badania wykazały związek między takimi drobnoustrojami a rozwojem rdzenia kręgowego i mózgu. Wyniki naukowców są zgodne z ideą, że mikrobiom wpływa na wczesny rozwój poznawczy. Autorzy ostrzegają jednak, że potrzebne są dalsze badania, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj