Czy sushi to rzeczywiście zdrowa żywność?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nie ma wątpliwości, że ryby znajdujące się w sushi – japońskiej potrawie, w skład której wchodzi ryż, ocet ryżowy, wodorosty oraz różnorodne dodatki – stanowią doskonałe źródło białka. Tłuste ryby, takie jak łosoś, posiadają wysoką wartość odżywczą. W końcu to cenne źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Czy zatem sushi stanowi zdrowy posiłek? To zależy.

Wybór kompozycji smakowych wśród sushi jest wprost nieograniczony. Restauracje stale prześcigają się w coraz apetyczniej prezentujących się potrawach. Oprócz ryb bardzo często w sushi możemy znaleźć tempurę, czyli azjatycką panierkę, która jest wykorzystywana do smażenia na głębokim tłuszczu. Stosowane są także różnego rodzaju sosy na bazie majonezu, no i oczywiście sos sojowy. Składniki te z pewnością nie należą do najzdrowszych i spożywane w nadmiarze mogą szkodzić naszemu zdrowiu.

 

Mimo wszystko specjaliści żywieniowi uważają sushi za pełnowartościowy, zdrowy posiłek. Na plus przemawia tu przede wszystkim pełna kompozycja składników odżywczych. W sushi znajdziemy zarówno sporą dawkę białka, a także nieco mniej węglowodanów oraz tłuszczów. Szczególnie zdrowe rolki to te, w których ryby podawane są na surowo.

 

Jeżeli zależy nam na tym, aby spożywane przez nas sushi było jak najzdrowsze, warto zamawiać nigiri. Najprostsza kompozycja składników zawiera jedynie surową rybę oraz ryż. Spożywamy więc dużo wysokiej jakości białka i tłuszczu, za to mało węglowodanów. Możemy wybrać także sashimi – czyli po prostu surową rybę. W przypadku rolek typu maki ocena tego, czy sushi jest zdrowe, zależy od użytych składników.

 

Pamiętajmy przy tym, że maki także mogą zawierać zdrową kompozycję składników. Awokado, sezam, sałata czy ogórek również korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jeżeli często jadamy sushi, powinniśmy ograniczyć jednak spożycie tempury, sosów na bazie majonezu oraz sosu sojowego. Należy zwracać uwagę także na to, by nie spożywać zbyt dużych ilości większych ryb, takich jak miecznik lub tuńczyk. Mogą one zawierać wysoki poziom rtęci. Zalecenia żywieniowe dotyczą spożywania od jednej do trzech porcji ryb oraz owoców morza.

 

Największe przeciwskazanie do częstego spożywania sushi stanowi sos sojowy. W jednej łyżce sosu o tradycyjnej recepturze znajduje się niemal 1000 mg sodu. Z kolei nasz dzienny limit jego spożycia wynosi od 1500 do 2300 mg. Jak można się domyślić – przy jedzeniu sushi jesteśmy w stanie znacznie przekroczyć ten limit. Na szczęście wiele restauracji sushi oferuje również sos sojowy o obniżonej zawartości sodu.

 

Na koniec warto nadmienić, że sushi, nawet z tak niezdrowymi składnikami jak tempura i sos sojowy, stanowi i tak zdrowszy posiłek od kotleta smażonego w panierce, frytek i surówki z majonezem. Największą przewagę zapewnia mu zawartość wszystkich niezbędnych dla organizmu makroskładników. Musimy jednak zwracać na jakość spożywanych produktów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

NIE NA TEMAT, ALE WAŻNE:

NIE NA TEMAT, ALE WAŻNE:

TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY WG UE JEST NIELEGALNY, W ZWIĄZKU Z TYM POLSKA W UE ZOSTAŁA BEZ SĄDOWNICTWA. TAKI STAN RZECZY WYMUSZA NA POLSKIM RZĄDZIE POLEXIT.

NALEZY ZWRÓCIĆ UWAGĘ, ŻE PUTIN W IZRAELU ZASKOCZYŁ ZALICZAJĄC POLAKÓW DO OFIAR. DAŁ TYM SAMYM ZNAK: "POLACY TO WASZA OSTATNIA SZANSA NA ZMIANĘ ANTYROSYJSKIEJ NARRACJI I ZMIANĘ FRONTU NA WSCHÓD!!!"

 A NASZA POLSKOJĘZYCZNA SKURWIAŁA PROPAGANDA ODDAJE HOŁD RZEKOMEJ SUKCESJI POLSKIEJ DYPLOMACJI, JAKBY PUTIN MIAŁ SIĘ JEJ WYSTRASZYĆ... :))  WYSTĄPIENIE PUTINA W IZRAELU POJECHAŁO PO WSZYSTKICH SYJONISTYCZNYCH PARCHACH I SPRAWCACH HOLOKAUSTU RASY SŁOWIAŃSKIEJ W II W.Ś!!!

Portret użytkownika RisingStar

Zmiane frontu na wschód xD

Zmiane frontu na wschód xD

Wielka mateczka Rasija się za nami wstawi, bo to wielki prawy narod, ktory dba o swoje dzieci :D:D:D

Słowianofilstwo - praca na rzecz interesów imperialnych Rosji.

Rosja to obca cywilizacja, a mianowicie cywilizacja turańska, ktora nic z nami nie ma wspolnego. Dobrze opisuje to Feliks Koneczny -twórca oryginalnej koncepcji cywilizacji.

 

Każdy człowiek żyje, wierząc w to, co wie, oraz w to, czego doznaje. Sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata.

Portret użytkownika RisingStar

Najpierw zapoznaj się z

Najpierw zapoznaj się z pojęciem cywilizacja.

Cywilizacja turanska

Ukształtowana w starożytności na terenach Wielkiego Stepu. Nie rozwinęła trwałych więzi społecznych wyższych niż rodowe, ludność łączy się natomiast w celach wojennych w ordy, które w razie powodzenia mogą przybrać potężne rozmiary, nie są jednak trwałe i rozpadają się wraz ze śmiercią wodza lub jego porażką. Największe ordy utworzyli Hunowie, Turcy i Mongołowie (autor wyróżniał także kultury ojgurską, afgańską i turecką), do tej cywilizacji należą także Rosjanie i Kozacy (turańsko-słowiańskie kultury moskiewska i kozacka). Cała aktywność polityczna w ramach tej cywilizacji ma zdaniem Konecznego charakter wojskowy. Władców nie obowiązuje moralność (stąd Koneczny mówił o indywidualizmie tej cywilizacji). Nie rozwinęła żadnej z nauk, jednak szybko przyswajała sobie wszelkie wynalazki w dziedzinie wojskowości. Uznaje równoprawność monogamii, poligamii i konkubinatu. Pozornie panuje w niej indyferentyzm religijny, jednak często religia była w jej ramach wykorzystywana jako przyczyna wojen, nie miała natomiast nigdy wpływu na moralność publiczną czy stosunki społeczne.

Samuel Huntington mowil na to cywilizacja prawoslawna

W ujęciu Samuela Huntingtona na obszarach, gdzie dominującą religią jest prawosławie, powstała specyficzna cywilizacja oparta na odrzuceniu demokracji na rzecz różnych form autokratycznych i ogromnych różnicach w poziomie życia oraz technologii pomiędzy centrami (zwłaszcza Moskwą) a prowincją. Przyczyn takiego stanu rzeczy Huntington upatrywał w bizantyjskim rodowodzie kultury tego obszaru, utrwaleniu się w toku historii (niewola tatarska, carat) niedemokratycznych form władzy oraz ograniczonemu kontaktowi z zachodnimi ruchami kulturalnymi i umysłowymi, zwłaszcza renesansem i oświeceniem.

Do obszaru cywilizacji prawosławnej Huntington zaliczał obszar byłego Związku Radzieckiego oraz Grecję, Rumunię, Bułgarię i Serbię.

Huntington przewidywał szybki upadek cywilizacji prawosławnej poprzez jej kulturowe zlanie się z cywilizacją zachodnią, jego zdaniem ten proces już rozpoczął się po rozpadzie ZSRR[potrzebny przypis]. Twierdził również, że niektóre obszary tradycyjnie przynależne cywilizacji prawosławnej są obecnie przejmowane przez cywilizację islamską.

Inni historiozofowie różnie nazywają tę cywilizację, Arnold Joseph Toynbee określa ją jako ortodoksyjnochrześcijańską (odgałęzienie w Rosji). Feliks Koneczny określał cywilizację panujacą w Rosji jako turańską[1].

Pojęcie cywilizacji prawosławnej, jako określenie wspólnego obszaru kulturowego krajów zamieszkanych przez większość wyznawców prawosławia i zarazem podstawy przyszłej współpracy tych krajów, zostało przejęte przez rosyjskie koła rządowe związane z prezydentem Władimirem Putinem[2].

Każdy człowiek żyje, wierząc w to, co wie, oraz w to, czego doznaje. Sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata.

Portret użytkownika RisingStar

Ok..

Ok..
Cywilizacja – poziom rozwoju społeczeństwa w danym okresie historycznym, który charakteryzuje się określonym poziomem kultury materialnej, stopniem opanowania środowiska naturalnego i nagromadzeniem instytucji społecznych. Stanowi ona najwyższy poziom organizacji społeczeństw, z którymi jednostki identyfikują się. W skład cywilizacji wchodzą mniejsze jednostki, np.: narody, wspólnoty pierwotne czy inne zbiorowości.

Przede wszystkim z ponad 3 miliardów zasad tworzących ludzkie DNA tylko półtora procent całości stanowią geny. Reszta to między innymi zapis tego, czym byliśmy w przeszłości i wielokrotne kopie takich samych fragmentów DNA

zmień źródła informacji, boć te to czysto niemiecko-żydowskie są

Dla mnie mogą być nawet murzynskie, jeżeli jest to fakt naukowy. Nie jestem j*banym rasistą jak ty i nie kategoryzuję na lepszych i gorszych.

 

Każdy człowiek żyje, wierząc w to, co wie, oraz w to, czego doznaje. Sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata.

Portret użytkownika selos

Że tobie nie smakuje nie

Że tobie nie smakuje nie znaczy że innym też, sushi jest bardzo smaczne, kwestia spróbowania pewnych smaków. To już inna sprawa, ale sushi jedzą nie tylko panowie w pedalskich rurkach i kolorowych marynarkach, widziałem również panów z siłki z bicem jak twoja głowa. A teraz średnia długość życia Japończyka: 83.98 years (2016) , drudzy na świecie. Trzeba też pamiętać że glony i ryby z tych oceanów niestety nie są już ta zdrowe jak kiedyś, sushi to tak na prawdę było jedzenie biedoty. Mój dziadek żył 92 lata, głownie warzywa , szczypiorek, cebula, jajko czasami kurka :). Grunt się nie obżerać i jak najmniej słodyczy!

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

"siłki", to też snoby... a

"siłki", to też snoby... a długość życia Japończyków to nie tylko kwestia odżywiania, lecz geotermi na której żyją...

p.s. same suszi bez przypraw, sosików i innych gówienek smakuje jak trawa a schabowy nawet ledwie osolony, ma smak i wartości odżywcze, nie mówiąc o jajkach, którymi głównie się zywię...

Strony

Skomentuj