Spadek pokrywy lodowej w Arktyce skutkuje kaskadową reakcją chemiczną bromu w atmosferze

Kategorie: 

Według informacji opublikowanych przez NASA, drastyczna redukcja wielkości pokrywy lodowej Arktyki może intensyfikować uwalnianie do atmosfery bromu, co skutkuje wzrostem dziury ozonowej oraz odkładaniem się toksycznej rtęci.

 

Połączenie między zmianami pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego i procesami chemicznymi z bromem zależą od interakcji między solą w lodzie morskim, mrozem i światłem słonecznym. Gdy mamy taki mix, słony lód uwalnia brom, co rozpoczyna chemiczną reakcję kaskadową zwaną "eksplozją bromu". Te reakcje szybko tworzą więcej molekuł tlenku bromu w atmosferze. Brom reaguje z gazową formą rtęci zmieniając ją w zanieczyszczenie spadające na ziemię.

Brom może również usuwać ozon z niższych warstw atmosfery, zwłaszcza troposfery. Powyżej znajduje się film przedstawiający ewolucję czap lodowych w Arktyce na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat.

 

 

Źródłohttp://environmentalresearchweb.org/cws/article/yournews/48866

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika drzejlowski

Mają nas za idiotów.

Mają nas za idiotów. jasne.... bromek sodu NaBr.... to sĄ tak śladowe ilości, że wstyd tym pseudonaukowcom nie jest takie androny publikować...Głowny składnik wody morskiej to NaCl... chlorek sodu i zawiera się go w ilości ok. 90 %.. w wodzie morskiej.. PÓŹNIEJ JEST WIEEELE INNYCH SKŁADNIKÓW, A NaBr ZALEDWIE OK. 0,3%.WYJĄTEK STANOWI MORZE MARTWE... TAM JEST TEGO ISTOTNIE SPORO....Od kiedy ku*źwa sól jest w loddzie arktycznym?! ten lód używany jest przez Eskimosów do parzenia herbaty... !!Wystrzelać tych "mąciumysłów" Niech nie robią z ludzi bezmózgowców!!Zapewne, część uwierzy w te brednie, ale mam nadzieję, że duża część NIE!!

Portret użytkownika drzejlowski

Pio... Ty naprawdę nie wiesz

Pio... Ty naprawdę nie wiesz co piszesz.  Głupi się domyśli, że ten procent przedstawia zawartość jednej soli  w całej soli..rozpio'76uszczonej w wodzie ... nie w wodzie...czyli ... No dpobra...wytłumaczę Ci jak tego pojąć nie możesz:Jest sobie jabłuszko i pływa ono sobie w wanience...w wodzie...  To co jest takie smaczne- to miąższ... a te brązowe pesteczki to beee...Więć tak jest z tą solą... Miąższ to ta NaCl... a te brązowe pesteczki to...Na Br... Kumasz?  Smile mój 3-letni wnuk kiwa głową, że rozumie...

Portret użytkownika colleeman

A jak się to kształtowało

A jak się to kształtowało przed rokiem 1980 ? Brak danych?Nie sądzę aby był to powód do zmartwień. Dla Ziemi 50 lat to jak dla ludzi milisekunda. Kolejny artykuł otwierający furtkę dla pseudoekologów. Pokrzyczą i jakaś biedna firma będzie musiała dać im na blanty i prochy. Dobrze, ze badania są prowadzone i archiwizowane, ale wnioski tak naprawdę będzie można wyciągnąć za kilkaset lat. Przejmujemy się lodowcem a u sąsiada uszkodzona elektrownia atomowa nam nie przeszkadza. Ludzie to dość zabawne stworzenia są.

Portret użytkownika Łukasz_inny

Wojcio 4444 ważny jest

Wojcio 4444 ważny jest iterpretacja związku przyczynowo skutkowego - temperatura wzrosła bo było dużo CO2 czy też wzrosła zawartosć CO2 ze względu na podwyższoną temperaturę. Bardziej to drugie ponieważ myślę że ludzkość 350 000 lat temu nie była rozwinięta na tyle żeby generowała tyle CO2 co obecnie??? Pozdro

Portret użytkownika wojcio4444

Łukasz jak dobrze poszukasz

Łukasz jak dobrze poszukasz to na 3 jpgu widać to wyraźnie..:) .potwierdzają to równiez inne badania rosyjskich naukowców.I masz rację ,  też tak sądzę..między CO2 a temp.powtaje dodatnie sprzężenie zwrotne.jedno napędza drugie a impulsem do zmian nie jest wzrost CO2(jest to skutek).przyczyna i siły które wywołują zmiany typu podgrzanie oceanów od wewnątrz(zanik i przebiegunowanie pola magn.,wzbudzenie jądra,ruchy magmy,trzęsionka,erupcje wulkanów,zaburzenie wzorców pogodowych etc.) i całą dalszą reakcję łańcuchową- leżą wg mnie poza naszą planetą..(Słońce) oraz poza Układem Sł. (galactic equator? X?).Cały ten "event" odbywa się cyklicznie jak w zegarku, czego początki właśnie obserwujemy...pytanie brzmi jak gwałtownie to nastąpi i  czy czeka nas powtórka z cyklicznego masowego wymierania gatunków.

Portret użytkownika baca

baca pojmuje Andrzej nie

baca pojmuje Andrzej nie martw sie. ogarniam calosc z waznego powodu, po to zeby gapiac sie na pojedyncze atomy wody niepotrzebnie nie zaplatac sie.
nie dostrzega sie lasu obijajac twarz o pojedyncze drzewa bo galezie moga pochlastac po gębie, ok?
drobiazgami i nieistotnymi szczegolami niech sie martwią wąscy "specjalisci", ktorych raduje dzielenie wlosa na czworo
zresztą sam nie wiem po co ja to piszę-przecież JA to doskonale wiem Smile

Portret użytkownika baca

Colleeman, czapy lodowe na

Colleeman, czapy lodowe na biegunach pełnią rolę planetarnej klimatyzacji. ich fukcja jest IDENTYCZNA jak zamrażalnika w lodowce. pokrywa lodu albo rosnie sobie albo sie rozpuszcza po to aby nie dopuscic do drastycznych zmian temperatur na globie. tak bylo na miliony lat przed NASA i tak będzie miliony lat po tym jak przestanie istniec ta przestepcza organizacja bylych hitlerowcow.pozdrowienia

Portret użytkownika Andrzej1

no z tymi czapami lodowymi to

no z tymi czapami lodowymi to pojechałeś:), pogoda jest kształtowana kolego przez CHMURY, czyli wodę. Czapy lodowe- ich wielkość nie odpowiada za zmiany pogodowe. Ty na prawdę błądzisz, czas abyś zaczął edukację - nie moja w tym rola Smile

Portret użytkownika Pio'76

Żeby to było takie proste.

Żeby to było takie proste. Chmury zależą od temperatury - parowanie, temperatura skraplania pary wodnej. Temeratura znowu zależy od chmur. Przemieszczanie się chmur zależy od wyżów i niżów, czyli znowu temperatury (zależnej od chmur). Czapy lodowe mają wpływ na klimat tak samo jak lasy tropikalne, pustynie, oceany bo mają wpływ na temperaturę.O chmurach jest fajny film w jedynym prawdziwym źródle prawd wszelkich "YT" - "chmury słuchają się gwiazd". Większość pewnie już zna ten film.

Portret użytkownika baca

wyłlumacz to Andrzej mojej

wyłlumacz to Andrzej mojej lodówce - bo mnie pusty śmiech ogarnia jak słysze takie idiotyzmy. nie zamierzam razem z tobą ponownie przerabiać materialu z pierwszek klasy podstawówki. włącz czajnik to zobaczysz na wlasne oczęta skąd się biorą chmury i koniecznie ROZCHMURZ SIE :-) 

Portret użytkownika Andrzej1

Baca TY na prawdę nie umiesz

Baca TY na prawdę nie umiesz czytać tego co piszą inni. Powtórzę ostatni raz, CHMURY (ilość, wielkość itd..) są odpowiedzialne za pogodę na ziemi. Nie żadne CO2. Jak kształtują się chmury poczytaj ale nie w wiki bo tam prawdy nie piszą (obowiązują tam kanony takie aby barany ślepo powtarzały regułkę), poszukaj prawda leżu u twych stóp.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem