Spadek pokrywy lodowej w Arktyce skutkuje kaskadową reakcją chemiczną bromu w atmosferze

Kategorie: 

Według informacji opublikowanych przez NASA, drastyczna redukcja wielkości pokrywy lodowej Arktyki może intensyfikować uwalnianie do atmosfery bromu, co skutkuje wzrostem dziury ozonowej oraz odkładaniem się toksycznej rtęci.

 

Połączenie między zmianami pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego i procesami chemicznymi z bromem zależą od interakcji między solą w lodzie morskim, mrozem i światłem słonecznym. Gdy mamy taki mix, słony lód uwalnia brom, co rozpoczyna chemiczną reakcję kaskadową zwaną "eksplozją bromu". Te reakcje szybko tworzą więcej molekuł tlenku bromu w atmosferze. Brom reaguje z gazową formą rtęci zmieniając ją w zanieczyszczenie spadające na ziemię.

Brom może również usuwać ozon z niższych warstw atmosfery, zwłaszcza troposfery. Powyżej znajduje się film przedstawiający ewolucję czap lodowych w Arktyce na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat.

 

 

Źródłohttp://environmentalresearchweb.org/cws/article/yournews/48866

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika drzejlowski

Mają nas za idiotów.

Mają nas za idiotów. jasne.... bromek sodu NaBr.... to sĄ tak śladowe ilości, że wstyd tym pseudonaukowcom nie jest takie androny publikować...Głowny składnik wody morskiej to NaCl... chlorek sodu i zawiera się go w ilości ok. 90 %.. w wodzie morskiej.. PÓŹNIEJ JEST WIEEELE INNYCH SKŁADNIKÓW, A NaBr ZALEDWIE OK. 0,3%.WYJĄTEK STANOWI MORZE MARTWE... TAM JEST TEGO ISTOTNIE SPORO....Od kiedy ku*źwa sól jest w loddzie arktycznym?! ten lód używany jest przez Eskimosów do parzenia herbaty... !!Wystrzelać tych "mąciumysłów" Niech nie robią z ludzi bezmózgowców!!Zapewne, część uwierzy w te brednie, ale mam nadzieję, że duża część NIE!!

Portret użytkownika drzejlowski

Pio... Ty naprawdę nie wiesz

Pio... Ty naprawdę nie wiesz co piszesz.  Głupi się domyśli, że ten procent przedstawia zawartość jednej soli  w całej soli..rozpio'76uszczonej w wodzie ... nie w wodzie...czyli ... No dpobra...wytłumaczę Ci jak tego pojąć nie możesz:Jest sobie jabłuszko i pływa ono sobie w wanience...w wodzie...  To co jest takie smaczne- to miąższ... a te brązowe pesteczki to beee...Więć tak jest z tą solą... Miąższ to ta NaCl... a te brązowe pesteczki to...Na Br... Kumasz?  Smile mój 3-letni wnuk kiwa głową, że rozumie...

Portret użytkownika colleeman

A jak się to kształtowało

A jak się to kształtowało przed rokiem 1980 ? Brak danych?Nie sądzę aby był to powód do zmartwień. Dla Ziemi 50 lat to jak dla ludzi milisekunda. Kolejny artykuł otwierający furtkę dla pseudoekologów. Pokrzyczą i jakaś biedna firma będzie musiała dać im na blanty i prochy. Dobrze, ze badania są prowadzone i archiwizowane, ale wnioski tak naprawdę będzie można wyciągnąć za kilkaset lat. Przejmujemy się lodowcem a u sąsiada uszkodzona elektrownia atomowa nam nie przeszkadza. Ludzie to dość zabawne stworzenia są.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem