Meteorolodzy odnotowali kolejną rekordową anomalię temperaturową w obrębie Arktyki

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Meteorolodzy odnotowali kolejne rekordy temperatury w Arktyce. Po raz pierwszy w wodach Oceanu Arktycznego zanotowano średnie odchylenia temperatury od normy aż o 7 stopni.

 

W 2012 roku odnotowano wiele nietypowych rekordów temperaturowych. Nie ominęło to też Arktyki. Średnia roczna temperatura osiągnęła odchylenie aż o 7 stopni. Jak twierdzą rosyjscy meteorolodzy jest to ważne wydarzenie. Tak znaczne odchylenie średniej rocznej temperatura zostało zarejestrowane po raz pierwszy.

 

Warto zwrócić uwagę, że w 2012 r. została zarejestrowana rekordowo niska wielkość lodu morskiego. Anomalię zarejestrowano zwłaszcza na północy Morza Karskiego między Ziemią Franciszka Józefa a Nową Ziemią.

 

Zeszły rok był rekordowo gorący również w Stanach Zjednoczonych, gdzie odchylenie od średniej rocznej temperatury wyniosło około 2,5 stopnia. Już samo to daje pojęcie o skali anomalii cieplnej nad Arktyką. Rozmarzanie lodu postępuje bardzo szybko a naukowcy sądzą, że winne są przede wszystkim zmiany kierunków prądów strumieniowych nad Arktyką.

 

Tego typu anomalie, o ile będą występowały w przyszłości, mogą doprowadzić do całkowitego rozmarzania Arktyki w okresie letnim i to już od 2015 roku. Powoduje to też, że eksploatacja węglowodorów znajdujących się pod dnem morskim Arktyki będzie łatwiejsze, co zauważyli już Duńczycy, Kanadyjczycy i Rosjanie. Bardzo możliwe, że wkrótce Ocean Arktyczny zapełni się platformami wiertniczymi, co w konsekwencji wystawi na niebezpieczeństwo wiele endemicznych gatunków zwierząt.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Trisagion

Bzdury.Na Alasce i w Rosji

Bzdury.Na Alasce i w Rosji temperatura grubo poniżej normy.Podobnie Antarktyda.Jest to odchylenie,ale nie globalne ocieplanie.Od kulku lat temperatura na Ziemi spada,dodatkowo obniża się poziom oceanów :)O tym piszcie zamiast kity o anomaliach myślącym ludziom wciskać!!

Portret użytkownika tp

A właśnie wystartował serial

A właśnie wystartował serial "Borealis": 
Borealis is set approximately 30 years in the future and focuses on a Deadwood-like frontier town situated in the high Arctic. The proposed follow-up series would explore the political, environmental and social impact of a world in which the polar icecaps have.
 
Liczyli że za 30 lat stopnieje Smile

Portret użytkownika Prorok

Nie obawiajcie sie,powiadam

Nie obawiajcie sie,powiadam wam.
Że niewinni nie będą cierpieć.
Zło zaś zostanie zniszczone.
I nastanie nowy początek,nowy ład
bez wojen,głodu,chorób i grzechu
a miłość i sprawiedliwość zapanują
na wieki
O to słowo BOŻE STWORZYCIELA NIEBA I ZIEMI
 

Portret użytkownika boulibrat

 ziemia im się z pod nóg

 ziemia im się z pod nóg sypie a te skur...ny jeszcze na tym interez będą robić- bez opamiętania! Boże ty nie grzmisz? Już czas pier...ć tym bestiom czymś ciężkim w łep. Mówią, że nie ma zmiany klimatu a ja wystarczy, że wyjże przez okno i wdzę, że ziemia jest łysa! Gdzie bujne drzewa? Lasy? Przyroda? Zniszczyliśmy już prawie całą ziemię pora na zemstę z ziemi strony! Pier...ony kapitalizm, który wyciąga z człowieka wszystkie najgorsze cechy charakteru tj. zazdrość, chciwość, pycha. Chcemy konsumpcjonizmu bez opamiętania to go mamy! Na końcu będziemy wpie....ać sami siebie bo nic innego poza homo sapiens na tej pustyni nie zostanie

Portret użytkownika Calma

Tak, masz rację, ale nie nam

Tak, masz rację, ale nie nam to osądzać. Ty, ja i wszyscy wokół przyczyniamy się do tego. Każdy odpowiada za to w taki sam sposób i nie ma co zwalać winy na wielkie korporacje, bo między innymi dzięki Tobie one funkcjonują. Teraz kiedy ta maszyna jest już rozpędzona do granic możliwości, nie można jej zatrzymać. I będzie parła naprzód do chwili gdy pierwsze łożysko się zatrze, a wtedy wszystko się posypie jak domek z kart, w który pstrykniesz palcami u jego nasady. Wszystko się zmienia, nieustannie, więc pamiętajmy o jednym zawsze...nie przyzwyczajajmy się.

Portret użytkownika 1q2w3e

masz racje , zginie las nie

masz racje , zginie las nie bedzie nas , ta planeta byla kiedys blekitnozielona jest szara , ciemna i przegrzewa sie , miliony kilometrow kwadratowych szarych ciemnych miast , drog i autostrad nagrzewaja te planete ponad miare , gigantyczne kominy termiczne doslownie demoluja atmosfere . to sie zle skonczy , na nasze wlasne zyczenie - niestety

Skomentuj