Dziura ozonowa nad Antarktyką jest rekordowo mała

Kategorie: 

Źródło: NASA, Copernicus Atmosphere Monitoring Service/ECMWF

Dzięki globalnemu wysiłkowi dziura ozonowa nad Antarktydą jest najmniejsza od dziesięcioleci. Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych potwierdziła, że przy takim tempie regeneracji​​większość dziury ozonowej całkowicie zniknie w ciągu kolejnych dziesięcioleci.

Od 2000 roku część warstwy ozonowej regeneruje się w tempie od 1 do 3% co 10 lat. Jeśli wskaźniki te utrzymają się, dziura ozonowa na półkuli północnej może zniknąć do 2030 roku, a na półkuli południowej do 2050 roku.

 

Warstwa ozonowa to obszar stratosfery Ziemi o wysokim stężeniu ozonu gazowego, który pomaga chronić planetę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Zastosowanie niektórych chemikaliów wytworzonych przez człowieka, może zubożać warstwę ozonową powodując powstanie tzw. „dziury”.

Odkrycie dziury ozonowej miało miejsce w 1985 r. świat szybko podjął działania w celu rozwiązania problemu. Do 1987 r. 196 krajów oraz Unia Europejska podpisało protokół montrealski, który miał na celu wycofanie produkcji prawie 100 substancji odpowiedzialnych za niszczenie warstwy ozonowej. Obecne wyniki potwierdzają, że protokół okazał się bezprecedensowym sukcesem.

„Powinniśmy pamiętać, że protokół montrealski jest zarówno inspirującym przykładem tego, w jaki sposób ludzkość jest w stanie współpracować, aby sprostać globalnym wyzwaniom, jak i kluczowym instrumentem radzenia sobie z dzisiejszym kryzysem klimatycznym” – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres w oświadczeniu ONZ.

W czasach, gdy nasza planeta doświadcza katastrofalnych zmian klimatu, regeneracja warstwy ozonowej służy jako przypomnienie, że świat może rozwiązać kolosalne problemy środowiskowe poprzez wspólne działania i zmiany polityki.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika tkin

Ozon (O3) jest niestały

Ozon (O3) jest niestały fizycznie - w uproszczeniu rozpada się na O2 pod wpływem drgań lub zmiany temperatury. Powstaje natomiast pod wpływem wyładowań atmosferycznych spowodowanych aktywnością Słońca ( Słońce same daje  ochronę Ziemi przed promieniowaniem UV). Natomiast "człowiek" przez próby atomowe ( od 1945 do 1992 kiedy to USA i ZSRR wprowadziły moratorium na wykonywanie testów z bronią atomową), a było ich około 2 tys. - najpierw doprowadził do zwiększenia "dziury ozonowej" , a następnie przez zaniechanie prób jądrowych do odbudowy powłoki ozonowej.

Portret użytkownika Felipesku

Ale sie obudzili tylko ze ya

Ale sie obudzili tylko ze ya wspolpraca to sciema bo wspolpraca polega na rownosci a tej nie widac patrzac na taka Wenezuele i inny kraj rozwiniety dla porownania... szkoda gadac... patalachy jeatescie wazyscy i tyle.

Skomentuj