Rosyjscy eksperci przeprowadzili symulację zniszczenia asteroidy za pomocą wybuchu jądrowego

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Astronomowie z Petersburga i Tomska wykonali symulację zniszczenia asteroidy za pomocą rakiet z bronią jądrową. Naukowcy starali się przetestować skutki eksplozji na ciało niebieskie podobny do asteroidy Apophis, która w 2029 roku zbliży się do naszej planety na niebezpieczną odległość.

 

Według specjalistów najbardziej efektywnie i bezpiecznie można ją wysadzić we właściwym czasie, kiedy znajduje się z dala od naszej planety. Do zniszczenia asteroidy, zdaniem naukowców, konieczne jest oddziaływanie głowicy jądrowej o energii eksplozji przynajmniej jednej megatony TNT.

W takim przypadku część asteroidy zamieni się w gaz i ciecz, a część dozna fragmentacji i pęknie na kilkunastometrowe kawałki. Dlatego właśnie im dalej zostanie dokonana destrukcja tym mniejsze prawdopodobieństwo, że szczątki rykoszetem trafią w Ziemię.

Symulacje wskazują, że prawie wszystkie kawałki pozostające po zniszczeniu asteroidy będą leciały w grupie ale po zmienionych orbitach, co przy odpowiednio dużym dystansie, w większości przypadków powinno uchronić naszą planetę od groźby kolizji.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika obserwa57

   jak na razie obowiązują

   jak na razie obowiązują międzynarodowe porozumienia o zkazie użycia i umieszczanie broni atomowej a przestrzeni kosmicznej....

0
0
Portret użytkownika tubylec

Ale po co niszczyć kosmiczne

Ale po co niszczyć kosmiczne kamyczki? Czy to aby nie zaburzy równowagi w otoczeniu naszej planety? A może one są do czegoś potrzebne? Ludzka ignorancja i irracjonalny strach jest chyba bardziej niebezpieczny.

0
0
Portret użytkownika jareckiW

Panowie fizycy nuklearni

Panowie fizycy nuklearni widze.. nie bedzie fali uderzeniowej? a co sie stanie z energia jaka sie wydziela i powoduje taka fale uderzeniowa? pewnie zamieni sie w filizanke earl grey jak w star treku?

0
0
Portret użytkownika nn

Nie wierzcie w to, że mozliwa

Nie wierzcie w to, że mozliwa jest zaplanowana zmiana trajektorii obiektu w kosmosie o średnicy ponad 300m i masie miliardy ton przy obecnym stanie techniki.
W kosmosie możemy wybuchem zewnętrzym jedynie nagrzać powierzchnię co spowoduje minimalne odchylenie zależne od powierzchni obracajacego się, niejednorodnego elementu - nie do przewidzenia efekt.
 
 

0
0
Portret użytkownika pako1205

To ciekawe, co napisałeś,

To ciekawe, co napisałeś, całkiem logiczne, jednak również dla wielu jest wręcz zaskakujące, że pocisk, np. wystrzelony ze sztucera, a trafiający w źdźbło trawy- zmienia trajektorię, mimo stabilizacji efektu żyroskopowego.
Ogromne prędkości i nawet niewielki opór- to może zadziałać, jednak powinno się to odbyć bardzo daleko od Ziemi, żeby dać efektowi czas... i tu jest lipa. :/
Laskę na to kładźcie, nic się nie wydarzy, żeby z tego robić zagadnienie.Nie my decydujemy, czy ma być pozamiatane na tej planetce.

0
0
Portret użytkownika piekielko

Czy ktokolwiek wie jak dziala

Czy ktokolwiek wie jak dziala atomowka? jakie powietrzxe

Posiadamz takie cos jak np wikipedia
 
Bomba atomowa czerpie swoją energię z reakcji rozszczepienia ciężkich jąder atomowych (np. uranu lub plutonu) na lżejsze pod wpływem bombardowania neutronami. Rozpadające się jądra emitują kolejne neutrony, które bombardują inne jądra, wywołując reakcję łańcuchową.
Zasada działania bomby atomowej polega na wytworzeniu/przekroczeniu w jak najkrótszym czasie masy krytycznej ładunku jądrowego. Przekroczenie masy krytycznej zazwyczaj uzyskuje się na jeden z dwóch sposobów: poprzez połączenie kilku porcji materiału rozszczepialnego (tzw. metoda działa) lub zapadnięcie materiału uformowanego w powłokę (tzw. metoda implozyjna). Połączenie to musi odbyć się szybko by reakcja nie została przerwana już w początkowej fazie w wyniku rozproszenia energii powstającej podczas rozszczepiania jąder, dlatego do połączenia materiałów rozszczepialnych używa się konwencjonalnego materiału wybuchowego. Reakcja łańcuchowa wydziela ogromną ilość energii. Wysoka temperatura i energia produktów rozpadu powodują błyskawiczne rozproszenie materiału rozszczepialnego i przerwanie reakcji łańcuchowej. Jako ładunku nuklearnego przy metodzie działa używa się uranu-235, zaś przy metodzie implozyjnej – plutonu-239.
Z jednego kilograma U-235 można uzyskać do 82 TJ (teradżuli) energii. Typowy czas trwania reakcji łańcuchowej to 1 μs, więc moc wynosi 82 EW/kg.
 

0
0
Portret użytkownika zabojczapszczola

Cóż z tego, jak w próżni ta

Cóż z tego, jak w próżni ta reakcja nie zakończy się wybuchem? Nie będzie fali uderzeniowej, lepiej byłoby wysłać pełny pocisk, który prędzej zneutralizowałby taką satelitę... w całym tym ruskim działaniu chodzi o to, by umieścić bomby skierowane na cele naziemne, ale twierdzenie, że może dojść do fali uderzeniowej z niczego jest absurdalne. 

0
0
Portret użytkownika dąb

Czy ty tak szybko myślisz :)

Czy ty tak szybko myślisz Smile , że nie potrafisz sklecić dwóch zdań ? Dysonans między tym co napisałeś a tym co przekleiłeś z wiki jest gigantyczny : twoje bredzenie i normalna treść artykułu . Czytaj jeszcze raz co napisałeś nim wyślesz , a nie podniecaj się tym co sobie wymyśliłeś , bo orgazm nie pomaga w myśleniu. Tak to wygląda.  

0
0
Portret użytkownika kolo21

connection timed out error

connection timed out error 522 Admin powinien coś z tym zrobić.Bo jak dużo osób wchodzi na ZnZ ochrona strony myśli że to atak DoS i mam blokade na pare minut.

0
0
Portret użytkownika Fred

Wytłumaczy mi ktoś, jak to

Wytłumaczy mi ktoś, jak to jest możliwe "wysadzenie" ciała niebieskiego? Toć o ile mi wiadomo, do zapłonu potrzebne jest powietrze, a jego w kosmosie nie ma. Jest próżnia.  

0
0
Portret użytkownika wdm

Jest niemożliwe, bo nie

Jest niemożliwe, bo nie będzie fali uderzeniowej z niczego. To pewnie pretekst by wysłać broń na orbitę.

0
0
Portret użytkownika sceptyyk

Fred, oni wyślą z rakietą

Fred, oni wyślą z rakietą wiadro z tlenem  :) A tak na poważnie, to podszkol się przy pomocy :"guglarki" lub podręczników z gimbazy i nie pisz głupot...

0
0
Portret użytkownika wdm

Czy możliwa jest taka

Czy możliwa jest taka eksplozja w próżni? Moim zdaniem energia tego typu nie wyzwoli się w przestrzeni kosmicznej...

0
0
Portret użytkownika zabojczapszczola

Słońce ma w sobie wodór,

Słońce ma w sobie wodór, tlen, hel, wodór, żelazo itd, więc potwierdza powyżsżą teorię, że nic, nie może wybuchnąć... nie będzie fali uderzeniowej w próżni, bo nie będzie miała z czego się wytworzyć... nie będzie wybuchu.

0
0
Portret użytkownika TheDeus

A ładunek bomby wodorowej to


A ładunek bomby wodorowej to niby z czego się składa - z próżni?!

Wszystkie elementy ładunku w chwili wybuchu zamieniają się w gorącą plazmę (taki zjonizowany gaz - niektórzy nazywają go 4 staniem skupienia) to własnie ta plazma zwiększając swą obiętość tworzy falę uderzeniową. 

0
0

Z naszych danych wynika, że zdobyć serce kobiety jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka… Kowalski http://www.you

Portret użytkownika wdm

Widzisz jaki z ciebie

Widzisz jaki z ciebie ignorant? Sam właśnie napisałeś, że nastąpi, brak interakcji z otoczeniem... 1X0, to zawsze da zero, więc nie kombinuj, za dużo filmów SF, w kosmosie nie rozchodzi się nawet dźwięk, chociaż nie wiem jakbyś się darł i ile tlenu z płuc wydalił, głos nie rozniesie się, tak samo będzie z wszelkimi wybuchami w kosmosie, czy jakimkolwiek napędem konwencjonalnym. Drugie pytanie, zadane ot tak, to czy możliwa byłaby taka reakcja w stanie nieważkości. 
PS Rosjanie mieli zawsze ciekawe pomysły, widzę że byłbyś świetnym uczniem Łysenki... hehe

0
0
Portret użytkownika TheDeus

Ignorant to ty jesteś. Trzeba

Ignorant to ty jesteś. Trzeba było na lekcjach fizyki uważać, a nie w nosie dłubać. Teraz twoja wiedza o świecie i wszechświecie sprowadza się do tego co sobie z nosa wydłubałeś. I takie bzdurne teorie snujesz. Lepiej poczytaj o tym o czym chcesz pisać uzupełnij swoją podstawową wiedzę (tak, tak podstawową, bo tego w podstawówce uczyli), a potem zabieraj się za pisanie w okreslonym temacie.
A interakcja z otoczeniem istnieje zawsze, na wielu płaszczyznach. Przy wybuchu jądrowym zachodzi chociażby EMP, generowany jest impuls elektromagnetyczny (radiowy), "obłok" rozszerzającej się plazmy, błysk świetlny (emisja fotonów).
I nie pitol, że w próżni nie będzie wybuchu jądrowego, bo nawet zwykły kapiszon strzeli. Fakt, że nie będzie go słychać, ale to nie znaczy, że nie będzie strzału (wybuchu).

0
0

Z naszych danych wynika, że zdobyć serce kobiety jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka… Kowalski http://www.you

Strony

Skomentuj