Naukowcy uważają, że ryzyko kolizji asteroidy z Ziemią jest wysokie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Niedługo minie rok od upadku asteroidy na Rosję. Przypomnijmy, nieoczekiwane ciało niebieskie spadło na Uralu, nad rosyjskim Czelabińskiem. Od tego dnia środowisko naukowe zaczęło bić na alarm sugerując, że jesteśmy ślepi i w każdej chwili na Ziemię może spaść nawet duża asteroida.

 

Specjaliści nagle przyznają publicznie, że prawdopodobieństwo zderzenia asteroidy, lub komety z Ziemią jest dosyć wysokie. Ostatnio w tej sprawie spotkali się przedstawiciele trzydziestu agencji kosmicznych, w tym naukowcy z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Europy, Afryki i Azji. Uczeni zebrali się w mieście Darmstadt, w Niemczech i zastanawiali się, jak realne jest zagrożenie ze strony asteroidy.

 

Przypomnijmy, że asteroida, która spadła na Czelabińsk eksplodowała na wysokości 20 kilometrów. Siła fali uderzeniowej było równoważna z 20 bombami atomowymi. Natura zamanifestowała siłę z energią odpowiadającą sile najpotężniejszej bomby wodorowej.

Rosyjscy naukowcy jak zwykle zaproponowali anihilację niebezpiecznej asteroidy za pomocą zmasowanego ataku głowicami nuklearnymi. Ta metoda jest nieco kontrowersyjna, bo nie wiadomo, czy taki atak nie spowoduje po prostu fragmentacji obiektu, co i tak miałoby tragiczne konsekwencje dla być może nawet większych obszarów planety. 

 

Są też inne możliwości, aby zapobiec globalnej katastrofie. Naukowcy z Institute of Massachusetts zaproponowali wykorzystanie efektu Jarkowskiego, zakładającego odchylenie orbity dzięki operowaniu jasnością danego obiektu.

Planuje się budowę specjalnych sond kosmicznych zdolnych do pomalowania niebezpiecznych obiektów białą farbą. Jeśli powierzchnia asteroidy zacznie absorbować 2 razy więcej fotonów jej orbita stopniowo się zmieni. Wadą tej metody jest to, że trzeba wypatrzyć obiekt na wiele lat przed ewentualnym impaktem.

 

Rosyjskie władze oświadczyły niedawno, że zamierzają ustanowić system ochrony przed zagrożeniami ze strony asteroidów i komet. Sieć teleskopów poszukujących asteroidów uruchomiła niedawno europejska ESA. Nagle zaczęto wysyłać w kosmos nowe sondy badawcze, które mają na celu poszukiwanie niebezpiecznych obiektów. Ponownie włączono na przykład teleskop WISE. Planowana jest też prywatna inicjatywa w postaci poszukującego asteroid teleskopu Sentinel.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika anonim

Oczywiście pitolenie

Oczywiście pitolenie propagandystów o dopisanym tytule naukowym, że kosmos to nasz wróg...
Co te syjonistyczne gnojki kombinują?
 Jakaasteroida, jakie wybuchy na Słońcu, jakie zagrożenie od "obcej cywilizacji"...?
Dobrzy ludzie, zostańcie ludźmi i nie zmieniajcie się w tępe barany...

Portret użytkownika Bedzio

Kocham te podawanie danych

Kocham te podawanie danych wziętych chyba od naukowców z podstawówki.... Człowieku jak twierdzisz że asteroida któa spadła w czelabińku wyzwoliła energię najpotężniejszej bomby wodorowej to aż nie wiem czy śmiać się czy płakać, to nawet nie była energia średniej wielkości bomby wodorowej... a przy okazji nie ma ograniczenia w budowie bomby wodorowej o nieorgraniczonej mocy... jest tylko kwestia że bomby o mocy większej niż 58Mt(największy zdetonowany ładunek na poligonie Nowa Ziemia w Rosji) nie miano by gdzie przetestować a tak przy okazji trochę informacji, przy próbie z car bombą poparzenia trzeciego stopnia, mogły wystąpić w odległości 100km,efekt termiczny był odczuwalny nawet na 270km a błysk świetlny do 1000km także, kolejny raz mamy dane wyssane z palca... Coraz mniej wiarygodny ten serwis jest

Portret użytkownika ziomex123

primal czy ty wiesz o czym

primal czy ty wiesz o czym mowisz ??! Nie masz na tym swiecie nikogo z kim chcial bys zostac ? rodziny, zony, dzieci ? pomysl tez o innych. Cywilizacja tu nic nie winna, winni ci , c o na stolkach z gory na nas patrza i zarzadzaja...

Portret użytkownika Dżyszla

"Od tego dnia środowisko

"Od tego dnia środowisko naukowe zaczęło bić na alarm sugerując, że jesteśmy ślepi" - jak ja widzę tych naukowców... O tym, że jesteśmy ślepi to wiedzieli wszyscy inni tylko nie naukowcy. Nie pamiętam, aby ktokolwiek chocby z tu komentujących twierdził kiedyś inaczej.
Głowice jądrowe - genialnie, zafundujmy sobie radioaktywny pył. Malowanie? A widział ktoś kiedyś ciało niebieskie nie dość, że nie obracające się wzgledem słońca według żadnej z osi, to jeszcze zmieniające kierunek pozostając swą pomalowaną stroną zwrócone w jednym?

Strony

Skomentuj