Europejska agencja kosmiczna ESA planuje badać księżycowe jaskinie za pomocą roju robotów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pod koniec lutego 2021 roku ESA ogłosiła wyniki konkursu na projekty wyszukiwania, mapowania i szczegółowych badań jaskiń księżycowych, który rozpoczął się w 2019 roku. Wybrano pięć pomysłów, na podstawie których specjaliści opracowali trzy scenariusze pracy: wstępne badanie szczelin i jaskiń z powierzchni Księżyca, operacja opuszczania sondy badawczej do jaskini oraz badanie rury lawowej za pomocą autonomicznego łazika.

W rezultacie, wybrano dwa zespoły naukowców z Uniwersytetu w Würzburgu i Uniwersytetu w Oviedo. Oba projekty koncentrują się na eksploracji lunarnych jaskiń na Księżycu. Cały niezbędny sprzęt i narzędzia zostaną dostarczone na powierzchnię Księżyca przez moduł zejściowy EL3 (European Large Logistics Lander). Oczekuje się, że misja eksploracji jaskiń potrwa jeden księżycowy dzień (14 ziemskich dni) od momentu rozstawienia modułu.

Zespół z Uniwersytetu w Würzburgu opracowuje kompaktową sferyczną sondę Daedalus, która będzie zanurzać się w otworze kablem i będzie wyposażona w lidar i kamerę stereo. Sonda pomoże naukowcom stworzyć trójwymiarowy model wnętrza rury lawowej i zlokalizować złoża surowców i miejsca o stabilnym poziomie temperatury i promieniowania.

Zespół z Uniwersytetu w Oviedo bada natomiast możliwość uruchomienia roju małych robotów wewnątrz jaskini. W szczególności, inżynierowie chcą ustalić, jak zapewnić urządzeniom prąd i komunikację z powierzchnią Księżyca. Uważa się, że mógłby w tym pomóc dźwig zamontowany na łaziku zasilany energią słoneczną, który obniży urządzenie, aby przesyłać moc i dane.

Jaskinie i wgłębienia lawowe były wielokrotnie obserwowane za pomocą sond orbitalnych na Księżycu i Marsie i są przedmiotem zainteresowania planetologów. Mogą one dostarczyć cennych informacji o budowie warstwy powierzchniowej, a także zawierać rezerwy zamarzniętych związków lotnych i stać się możliwą przystanią dla baz na Księżycu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj