Astronomowie uważają, że sąsiedni układ planetarny zawiera superziemię zdolną do podtrzymania życia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Gwiazda, położona zaledwie 35 lat świetlnych od Ziemi, posiada kilka skalistych egzoplanet, a jedna z nich ma szanse na podtrzymanie życia. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.

Co najmniej cztery planety, krążą wokół czerwonego karła L 98-59, a układ ten wzbudza w astronomach spory entuzjazm. Nowe obserwacje potwierdzają to, co sugerowały już wcześniejsze badania, w tym niedalekim układzie, istnieje świat przypominający Ziemię, o masie połowy Wenus. Nowe badania, ujawniły również kolejne planety, w tym jedną niemal zupełnie oceaniczną i coś, co wydaje się być superziemią położoną w centrum strefy zamieszkałej gwiazdy.

„Planeta w strefie nadającej się do zamieszkania może mieć atmosferę, która jest w stanie chronić i wspierać życie.”

Taką opinią, podzielił się astrofizyk Maria Rosa Zapatero Osorio z Centrum Astrobiologii w Hiszpanii. Odkrycia, stanowią ważny kamień milowy , w poszukiwaniu światów nadających się do zamieszkania. Odnalezienie takiego obiektu, w relatywnie niewielkiej odległości od Ziemi, daje badaczom unikatową okazję do zbadania jej atmosfery. Byłby to znaczący krok w ustaleniu czy ludzkość jest sama we wszechświecie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj