NASA uważa, że Księżyc się kurczy z powodu aktywności tektonicznej

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Naukowcy ustalili, że w ciągu ostatniej dekady wnętrze Księżyca znacznie się ochłodziło i skurczyło. Efektem aktywności sejsmicznej są liczne uskoki tektoniczne, widoczne na powierzchni satelity.

Nowa analiza, oparta na danych zebranych przez NASA, sugeruje, że Księżyc stale się kurczy, a wzdłuż uskoków tektonicznych dochodzi do silnych wstrząsów. Naukowcy porównali ten proces do sposobu, w jaki winogrono stopniowo się marszczy, dodając jednak, że skorupa Księżyca nie może się rozciągać i jest krucha, co sprawia, że rozpada się podczas kurczenia. Uskoki powstają, gdy jedna część skorupy jest wypychana przez drugą. Efektem tego procesu jest powstawanie nietypowych i długich na wiele mil klifów, widocznych na powierzchni satelity.

Nowe badania były możliwe dzięki opracowaniu algorytmu, opartego na danych sejsmicznych, zebranych w latach 60. i 70. XX wieku. Pomogły one rzucić nowe światło na trzesięnia księżyca i umożliwiły lepsze zrozumienie ich genezy. NASA wykorzystała zdjęcia wykonane w 2010 r. przez sondę kosmiczną Lunar. Naukowcy ustalili, że co najmniej osiem wstrząsów zostało spowodowanych przez ruchy płyt tektonicznych pod powierzchnią Księżyca i nie miało żadnego związku z uderzeniami asteroid. Wniosek mógł być więc tylko jeden: Księżyc nadal doświadcza prawdziwej aktywności tektonicznej.

 

Co ciekawe, większość wstrząsów miała miejsce, gdy Księżyc był w punkcie najbardziej oddalonym od Ziemi. Dzieje się tak, ponieważ naprężenie związane z ziemską grawitacją zakłóca ruchy skorupy satelity. Naukowcy mają nadzieję niebawem powrócić na Księżyc, aby dowiedzieć się więcej o jego tektonicznej aktywności. Astronauci mają powrócić na powierzchnię ziemskiego satelity w ciągu 5 lat.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika dobra rada

Ci "naukowcy" to powinni

Ci "naukowcy" to powinni zostać bajkopisarzami.

Co takiego powoduje, że się kurczy? Stygnie? Proste obliczenie pokazuje, że jeśli wnętrze Księżyca było gorące, to powinno wystygnąć w ciągu niecałego 1000 lat. A jakby nie patrzeć, Księżyc krąży wokół Ziemi więcej niż ten 1000 lat. 

A skoro jest w środku zimny, to co się ma kurczyć? 

Co niektórym z nich, to się może skurczyć, jak se go zmarszczą. Ale te opowiastki niczego nie tłumaczą.

Skomentuj