W Szwecji odkryto ogromny podwójny starożytny krater

Kategorie: 

Geolodzy z Uniwersytetu w Göteborgu w powiecie Jämtland po raz pierwszy odkryli kratery powstałe po upadku dwóch ogromnych meteorytów. Te ostatnie są prawdopodobnie fragmentami starożytnego zderzenia dwóch asteroid w pasie między Marsem a Jowiszem. O wynikach ich badań pisze portal Phys.org.

 

Upadek meteorytów i powstanie krateru zdarzyło się, według szacunków naukowych, 458 mln lat temu. Duży krater znajduje się 20 km na południe od Östersund w Szwecji i ma średnicę 7,5 km. Mniejszy krater jest oddalony od niego o 16 km, a jego średnica wynosi 0,7 km.

„Około 460 milionów lat temu, zderzyły się dwa duże asteroidy w pasie pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza, tak że wiele ich części zostało rozrzuconych w różnych trajektoriach. Niektóre fragmenty spadły na Ziemię, na przykład w okręgu Jämtland"- powiedział geolog Eric Sturkell.

Wcześniej w miejscu współczesnego powiatu Jämtland mieściło się morze, którego głębokość w punktach upadku meteoru osiągała 0,5 km. Spadające asteroidy spowodowały krótkoterminowe (kilkuminutowe) wysuszenie obszaru, a następnie wypełnienie go wodą i fragmentami meteorytów.

Źródło: Don Dixon/Erik Sturkell/University of Gothenburg

Naukowcy po raz pierwszy wykazali, że kratery powstały niemal równocześnie w wyniku jednego zdarzenia tj. podwójnego uderzenia ciał kosmicznych. Dokonano odwiertów i stwierdzono, że kratery mają niemal identyczny skład mineralny skał.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika keri

Między Marsem a Jowiszem była

Między Marsem a Jowiszem była planeta, która uderzyła w Jowisza 11400 lat p.n.e. Odłamki jej skurupy zewnętrznej tworzą teraz pas asteroid. Jowisz po tej katastrofie ma tzw. czerwoną plamę. Jądro zniszczonej planety zmieniło orbitę i jest teraz planetą Wenus, której oś obrotu jest przeciwna do pozostałych planet.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem