W Szwecji odkryto ogromny podwójny starożytny krater

Kategorie: 

Geolodzy z Uniwersytetu w Göteborgu w powiecie Jämtland po raz pierwszy odkryli kratery powstałe po upadku dwóch ogromnych meteorytów. Te ostatnie są prawdopodobnie fragmentami starożytnego zderzenia dwóch asteroid w pasie między Marsem a Jowiszem. O wynikach ich badań pisze portal Phys.org.

 

Upadek meteorytów i powstanie krateru zdarzyło się, według szacunków naukowych, 458 mln lat temu. Duży krater znajduje się 20 km na południe od Östersund w Szwecji i ma średnicę 7,5 km. Mniejszy krater jest oddalony od niego o 16 km, a jego średnica wynosi 0,7 km.

„Około 460 milionów lat temu, zderzyły się dwa duże asteroidy w pasie pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza, tak że wiele ich części zostało rozrzuconych w różnych trajektoriach. Niektóre fragmenty spadły na Ziemię, na przykład w okręgu Jämtland"- powiedział geolog Eric Sturkell.

Wcześniej w miejscu współczesnego powiatu Jämtland mieściło się morze, którego głębokość w punktach upadku meteoru osiągała 0,5 km. Spadające asteroidy spowodowały krótkoterminowe (kilkuminutowe) wysuszenie obszaru, a następnie wypełnienie go wodą i fragmentami meteorytów.

Źródło: Don Dixon/Erik Sturkell/University of Gothenburg

Naukowcy po raz pierwszy wykazali, że kratery powstały niemal równocześnie w wyniku jednego zdarzenia tj. podwójnego uderzenia ciał kosmicznych. Dokonano odwiertów i stwierdzono, że kratery mają niemal identyczny skład mineralny skał.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika keri

Między Marsem a Jowiszem była

Między Marsem a Jowiszem była planeta, która uderzyła w Jowisza 11400 lat p.n.e. Odłamki jej skurupy zewnętrznej tworzą teraz pas asteroid. Jowisz po tej katastrofie ma tzw. czerwoną plamę. Jądro zniszczonej planety zmieniło orbitę i jest teraz planetą Wenus, której oś obrotu jest przeciwna do pozostałych planet.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ