Sztuczna inteligencja wykryła niebezpieczne asteroidy, które mogą zderzyć się z Ziemią

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Astronomowie z Uniwersytetu w Lejdzie, dzięki sztucznej sieci neuronowej, zidentyfikowali potencjalnie niebezpieczne asteroidy, które w przyszłości mogą zderzyć się z Ziemią. Wcześniej uważano, że obiekty te nie stanowią dla nas większego zagrożenia.

 

Z pomocą superkomputera, naukowcy określili, jak będą wyglądać orbity planet w Układzie Słonecznym za 10 tysięcy lat. Następnie cofając czas, wystrzeliwali asteroidy z powierzchni Ziemi. Podczas tej symulacji scharakteryzowano współczesne orbity asteroid. W ten sposób przetestowano sztuczną sieć neuronową do wykrywania zagrożeń z kosmosu.

 

Aby upewnić się, że sztuczna inteligencja faktycznie potrafi identyfikować zagrożenia, naukowcy udostępnili jej zestaw danych, zawierający 2 tysiące asteroid, które według agencji NASA mogą zderzyć się z Ziemią lub ominą naszą planetę w bezpiecznej odległości. Okazało się, że algorytm prawidłowo przypisał asteroidy z dokładnością 90,99%.

Właśnie podczas tego testu, system wykrył 11 obiektów kosmicznych o średnicy ponad 100 metrów, które stanowią potencjalne zagrożenie dla Ziemi i były dotychczas uznawane za bezpieczne. Jeśli dojdzie do impaktu, eksplozja tych skał kosmicznych może wyzwolić energię setek bomb nuklearnych. Na nasze szczęście, asteroidy te mogą zderzyć się z nasza planetą w dalekiej przyszłości – między 2131 a 2923 rokiem.

 

Badanie pokazuje, że sztuczna inteligencja może stanowić bardzo precyzyjne narzędzie do identyfikowania zagrożeń z kosmosu. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu w Lejdzie zamierzają rozwijać swoją sztuczną sieć neuronową, która być może stanie się w przyszłości ważnym elementem „tarczy ochronnej” dla Ziemi.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika R

A na czym niby polega ta

A na czym niby polega ta sztuczna inteligencja, bo liczyć to kalkulator też potrafi. Widzę że ci pseudonaukowcy wycierają sobie gębę sztuczną inteligencja, bo to medialne. Żeby coś nazwać sztuczną inteligencja, to musiało to by posiadać świadomość. 

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

Skomentuj