Ziemia ma nowego naturalnego satelitę 2023 FW13

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Astronomowie odkryli nieznaną wcześniej asteroidę krążącą wokół Ziemi. Można ją nazywać nowym tymczasowym satelitą naszej planety albo raczej jej quasi-satelitą.

 

Asteroida otrzymała nazwę 2023 FW13. Jego średnica wynosi od 10 do 20 metrów. Obiekt został zidentyfikowany dzięki zautomatyzowanemu teleskopowi sieci Pan-STARRS na Hawajach.

 

Quasi-satelita Ziemi to ciało niebieskie, które porusza się wokół Słońca, podobnie jak Ziemia, ale z pewnego punktu widzenia wydaje się, że krąży ono wokół naszej planety. Quasi-satelita wykonuje taki sam ruch precesyjny jak Księżyc, jednak jego orbita jest bardziej wydłużona i nachylona w stosunku do płaszczyzny orbity Księżyca.

W praktyce oznacza to, że quasi-satelita porusza się po orbicie, która jest nieregularna, a czasami wpada na bliskie orbity Ziemi. Jednym z najbardziej znanych przykładów quasi-satelitów Ziemi jest asteroida 3753 Cruithne, która krąży wokół Słońca, ale ze względu na ruch precesyjny, jej pozycja na niebie wydaje się, że porusza się wokół Ziemi. Jest też 2016 HO3 , małe ciało niebieskie, które zostało odkryte w 2016 roku i również uznane za quasi-satelitę Ziemi. Jest to asteroida o średnicy szacowanej na około 40-100 metrów.

 

Asteroida 2016 HO3 jest uważana za quasi-satelitę Ziemi, ponieważ jej orbity są zbliżone do orbity Ziemi i poruszają się wraz z nią, jednak jej ruch nie jest tak stabilny, co oznacza, że jej orbita zmienia się z czasem, a ona sama czasami oddala się od Ziemi na znaczne odległości.

 

Chociaż quasi-satelity Ziemi nie krążą wokół naszej planety w ścisłym znaczeniu, to ich ruchy są na tyle regularne, że mogą być uznawane za ciała, które podobnie jak satelity, pozostają w pobliżu Ziemi przez długi czas.

Jak pokazują symulacje komputerowe, asteroida 2023 FW13 obraca się po wydłużonej orbicie z rezonansem 1:1 względem Ziemi. Przybyła na naszą planetę około 100 roku p.n.e. i przewiduje się, że pozostanie w jej pobliżu do 3700 roku – rekordowo długo jak na asteroidę jako tymczasowego satelitę Ziemi.

 

Naukowcy planują kontynuować obserwacje do 2023 FW13. Wskazali, że otrzymane dane mogą nie być dokładne. Quasi-satelity są interesującym obiektem badawczym dla astronomów i naukowców zajmujących się zagadnieniami związanymi z ruchem ciał niebieskich w Układzie Słonecznym oraz ich wpływem na Ziemię.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wiktor Wektor

W kwestii formalnej powiem,

W kwestii formalnej powiem, że należy raz na zawsze i ostatecznie SKOŃCZYĆ z bredzeniem o "ciałach niebieskich" co to ciałami koloru niebieskiego nie są i nigdy nie były. Czy tak trudno powiedzieć "obiekt kosmiczny" ? A skoro o satelitach naturalnych mowa, to dodam że gdyby ziemia nie miała tak dużego księżyca lub żadnego to prawdopodobnie życie jakie znamy nie mogłoby się na naszej planecie rozwinąć i utrzymać ze względu na dość chaotyczny i nieprzewidywalny ruch obrotowy planety pozbawionej księżyca, który jej obrót stabilizuje. Bo albo ziemia kręciła by się bezładnie po orbicie nie zapewniając równomiernego jej ogrzania albo przeciwnie raz nagrzewałaby jedną swą stronę (zwracając się ku słońcu) a drugą drastycznie wyziębiając lub odwotnie. Czyli ta asteroida tylko przez krótki czas orbituje jednocześnie wokół słońca i ziemi przecinając jej orbitę w dwóch miejscach.

PS. Obiekt kosmiczny - jest najwłaściwszym określeniem wobec czegoś nieznanego a dającego się zauważyć. "Ciało niebieskie"- to wymysł średniowiecznych ciemniaków a skoro średniowiecze się dawno skończyło to czas skończyć z tym DURNYM nazewnictwem.

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Kup sobie jeszcze dwa tablety

Kup sobie jeszcze dwa tablety, trzy srajfony i parę komputerów to będziesz mógł mi dawać po 30 minusów za jednym razem a sobie plusy.. tak jak euklides i jeszcze jakiś tam ciul. Załosna imitacjo hominida.

 

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Masz rację dla takich jak ty

Masz rację dla takich jak ty pomyleńców rzucających kur**mi nie ma tu miejsca więc WYPAD ! Jesteś trollem zaśmiecającym to forum dziesiątkami komentarzy nie na temat, obrażającym czytelników, adminów i wogóle ludzi rozumnych swoimi bzdurami, które nikogo nie interesują. Dziwię się że nikt ci do tej pory mordy nie obił i nie dał wilczego biletu. Następnym razem jak cię najdzie ochota się do mnie odzywać to walnij się w cymbał cegłą.. i idź do swoich kumpli spod śmietnika. Jesteś głupcem i udowadniasz to za każdym razem gdy ośmielasz się z kimś "polemizować" - a głupcy nie uczą się nigdy i dlatego nim pozostaniesz.

Portret użytkownika Bee Niak

Kolejne bajki dla dorosłych,

Kolejne bajki dla dorosłych, kolejna część serialu naukowe sajens-fikszyn, a wszystko po to by uwiarygodnić te śmieszne teoryjki o grawitacji i bezkresnym kosmosie oraz wirującej kulce w próżni , komuś bardzo zależy by ludzie łykali naukowe bajki i w ten sposób nie poznali prawdy o świecie w którym żyją.

Portret użytkownika Endymion

Ci naukoFce, są tak mądre, że

Ci naukoFce, są tak mądre, że zawsze udowodnią fakt swego istnienia, oraz konieczność itnienia pomwy ssącej pieniędzy podatników, do nich, przy poocy polityków. Taki myk Bielana jest bardzo powszechny na świecie, przecież Un sam tego nie wymyślił. 

Rada starszych kozoje.ców zrzeszonych w diasporze, której siedzibę przenieśli na teren knesejmu w okupowanym państwie, myśli nieustannie, jak jeszcze autochtonów okraśc. Dajesz ministerstwu miliony na dotację, tworzysz jakiś instytut/fundację, oczywiście wszędzie obsadzasz swoją rodzinę i znajomych. Każdy coś tam zarobi, ale musi odpalić 10% na partię. Partia bogaci się, a na samym dole łańcuszka pokarowego, jest stażysta, co to nocami robi grafiki okrągłej Ziemi.

Grafika jest autorstw talinna, jak rozumiem, dla niedowiarków wkleił dwa obiekty świecące. Dopatrzyłem się nawet konstelacji Koziorożca.. a nie, to był jednak kurz na ekranie.

Jednak odchodząc od sarkazmu, po wnikliwej analizie, uważam, że ta ateroida to pojazd Tesli wyszczelony w kosmos i powraca z daleka, innego wymiaru, gdzie zagiął czasoprzestrzeń i tam przez miliony lat zdążył skamienieć. Oprogramowanie wciąż działa i chce wrócić na Ziemię, ale nie mamy technologii aby go przyjąć, musi poczekać 30lat, jak Polska zbuduje CPK. Wystrzelasz sobie samochód w kosmos, a ten chce wrócić.. chciałbym mieć takie problemy Wink Potem zatrudnią polskich górników do jego odskałoania, gdzie w muzeum Polin za 50mln $ zostanie zbudowana specjalna sala, ku jego tczi.. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj