Ziemia zyskała nowego quasi-satelitę - nazywa się 2016 HO3

Kategorie: 

Źródło: Internet

Jak informują astronomowie z NASA, odkryto nowy naturalny księżyc Ziemi. Jest to pochwycona przez ziemskie pole grawitacyjne planetoida, 2016 HO3.

 

Wymiary i masa asteroidy nie są dokładnie znane. Można przypuszczać, że średnica obiektu wynosi od 40 do 100 metrów. Minimalna odległość między Ziemią a 2016 HO3 wynosi 38 średnich odległości do Księżyca, a maksymalnie na wydłużonej  orbicie, oddala się na odległość 100 odległości do Księżyca.

 

Asteroida ta przynajmniej przez jakiś czas będzie quasi księżycem Ziemi. Bardzo możliwe, że pozostanie z nami nawet przez następne kilkaset lat. Wiadomo, że po raz pierwszy w 2016 HO3 zaobserwowano 27 kwietnia 2016 roku. Udało się to za pomocą automatycznego teleskopu Pan-STARRS 1 na Hawajach .

 

Oprócz 2016 HO3, Ziemia może wkrótce zyskać kolejne cztery quasi-satelity. Świadczą o tym trajektorie asteroid, które w ciągu najbliższych 100 lat mogą zostać pochwycone i staną się quasi-satelitami na kolejne setki lat. Przykładem takiego obiektu jest asteroida 2003 YN107, która była quasi-księżycem naszej planety w latach 1996-2006. Poza Ziemią, takie obiekty mają też inne planety w Układzie Słonecznym, a w szczególności, Wenus i Neptun.

 

Quasi-satelita to obiekt, który znajduje się w rezonansie orbitalnym planety. Jednakże, te ciała niebieskie nie są zbyt regularne i mają różne dziwactwa takie jak anomalnie wydłużona orbita, które z czasem prowadzi do wypadnięcia takich obiektów z oddziaływania grawitacyjnego planety co w konsekwencji prowadzi do ich wędrówki w przestrzeni kosmicznej. Dzieje się to tak długa, aż znajdą kolejne silne źródło grawitacji, zdolne do ich przechwycenia.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj