Plastikowe śmieci wywołują ryzyko powodzi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę Resource Future i organizację charytatywną Tearfund, plastikowe odpady stanowią poważne zagrożenie dla ponad 200 milionów ludzi w krajach rozwijających się, zwiększając ryzyko powodzi. Plastikowe worki, opakowania i inne odpady zatykają systemy kanalizacyjne, co prowadzi do poważniejszych powodzi.

 

Skala problemu

Liczba osób dotkniętych tym problemem jest porównywalna z populacją Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci i osoby niepełnosprawne, które stanowią jedną piątą zagrożonej populacji.

 

Główne przyczyny powodzi

Najbardziej narażone na skutki powodzi spowodowane plastikowymi odpadami są gęsto zaludnione slumsy w Azji Południowej i Wschodniej, na Pacyfiku oraz w Afryce Subsaharyjskiej. Przyczyną jest szybki i źle zaplanowany rozwój tych obszarów, gdzie często brakuje odpowiedniej infrastruktury przeciwpowodziowej.

Naukowcy wyjaśnili, że plastikowe śmieci mogą spowodować podniesienie się poziomu wody o jeden metr w pierwszej godzinie powodzi. Systemy odwadniające zatykają się butelkami, nylonowymi sieciami rybackimi i plastikowymi torbami.

 

Skutki zanieczyszczenia plastikiem

Zanieczyszczenie plastikiem nie tylko zwiększa ryzyko powodzi, ale także stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego. Zatkane plastikiem studzienki utrudniają odpływ wody, a stojące wody stają się siedliskiem dla patogenów groźnych chorób, takich jak cholera i biegunka.

 

Potrzeba dalszych badań

Autorzy raportu zauważyli, że jak dotąd nie było wystarczająco dużo badań, aby dokładnie obliczyć wpływ zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na intensywność powodzi. Niemniej jednak, uważają swoje ustalenia za bliskie rzeczywistości.

 

Apel do działań

Eksperci podkreślają, że problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi ma charakter globalny i wymaga międzynarodowej uwagi. Naukowcy apelują o wdrożenie planów recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych i budowy infrastruktury w celu złagodzenia skutków powodzi.

Plastikowe śmieci stanowią poważne zagrożenie dla krajów rozwijających się, zwiększając ryzyko powodzi. To alarmujące odkrycie podkreśla konieczność globalnej interwencji w celu zarządzania odpadami z tworzyw sztucznych i budowy odpowiedniej infrastruktury przeciwpowodziowej. Bez takich działań, miliony ludzi na całym świecie będą nadal narażone na zwiększone ryzyko powodzi i związane z tym zagrożenia dla zdrowia. Należy zatem zmusić gigantów takich jak Coca Cola czy Pepsi do używania wyłącznie szklanych opakowań a nie udawaia ekologiczności poprzez przytwierdzanie plastikowego korka do plastikowej butelki.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj