Bezludna od 600 lat wyspa Południowego Pacyfiku tonie w sztucznych odpadach

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na wyspie Henderson, znajdującej się na południowym Pacyfiku, odkryto setki plastikowych odpadów przypadających na metr kwadratowy plaży, a jeszcze więcej znajduje się pod warstwą piasku.

 

Wyspa Henderson jest jednym z najbardziej odległych miejsc na Ziemi, jest także miejscem od 600 lat niezamieszkanym. Co więcej, najbliższa zamieszkała niej wyspa to Pitcairn, oddalona o 193 kilometry i licząca 56 mieszkańców.

 

Dr Jennifer Lavers z Uniwersytetu w Tasmanii postanowiła zbadać ludzkie odpady zalegające na Henderson, jako dowód na to, jak człowiek wpływa na najbardziej odległe miejsca na Ziemi. Próbki pobierano na 37 kilometrach kwadratowych i wykazano 239 odpadów na metr kwadratowy, jedynie na powierzchni plaży.

Prawie wszystkie odpady były plastikowe, z czego większość znajduje się pod warstwą piasku. W sumie na wyspie znajduje się 38 milionów sztuk plastiku, które ważą 18 ton. Śmieci wpływają dramatycznie na lokalną przyrodę, na przykład uniemożliwiając złożenie jaj przez żółwie morskie.

 

Ocena: 

Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika pięta

@Groot

@Groot
Nie zabrzmiało to głupio lecz ludzko uzależniamy się od "cyw€ilizacji" żeby zostać niewolnikiem świadom tego chodź stajemy się na tyle głupi że tego nie dostrzegamy

Skomentuj