Nowe badanie wykazało, że drzewa rosnące w wilgotniejszych regionach są bardziej podatne na suszę

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Naukowcy ujawniają zaskakujące powiązanie między wilgotnością a wrażliwością drzew na suszę. Nowe badanie opublikowane w renomowanym czasopiśmie naukowym Science odsłania, że drzewa rosnące w wilgotniejszych regionach mogą być bardziej podatne na suszę niż ich odpowiednicy z obszarów suchej strefy. To odkrycie nie tylko zmienia dotychczasowe poglądy na ten temat, ale także rzuca nowe światło na obrane strategie adaptacyjne roślin.

 

 

Zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis przeprowadził analizę obejmującą 6,6 miliona próbek słojów drzew z 122 gatunków z całego świata. Badając szerokość tych słojów, naukowcy byli w stanie ocenić, jak rozwijają się drzewa w zależności od warunków klimatycznych, w tym opadów i temperatury.

 

Największym zaskoczeniem okazało się to, że drzewa rosnące na obszarach o większej dostępności wody mogą być mniej odporne na suszę. Zdaniem głównego autora badania, Roberta Heilmayra, drzewa z suchszych obszarów są bardziej przystosowane do ekstremalnych warunków, co sprawia, że posiadają większą odporność na niedobór wody niż ich odpowiednicy z obszarów wilgotnych.

 

W kontekście zmian klimatu i prognoz dotyczących susz, ta nowa perspektywa ma ogromne znaczenie. Dotychczasowe założenia sugerowały, że drzewa w obszarach suchych będą najbardziej narażone na suszę, jednak badanie wskazuje, że ryzyko to może być większe dla roślin z obszarów bardziej wilgotnych. To odkrycie stawia przed naukowcami nowe wyzwania i konieczność dokładniejszego monitorowania przyszłych zmian klimatycznych w kontekście lasów i ekosystemów.

 

Interesującym aspektem tego badania jest inspiracja wynikająca z interdyscyplinarnych prac nad wpływem zmian klimatycznych na społeczeństwa ludzkie. Wykorzystując metody ekonomiczne w perspektywie ekologicznej, zespół badawczy uzyskał nowe spojrzenie na wrażliwość drzew na suszę i konieczność podejmowania działań łagodzących efekty zmian klimatycznych.

 

Złożone powiązania między zasobami wody a zdolnością drzew do przetrwania susz stanowią istotny obszar badań, który może przyczynić się do lepszego zrozumienia dynamiki ekosystemów leśnych w obliczu zmieniającego się klimatu. Dalsze eksplorowanie tych zależności może pomóc w opracowaniu skuteczniejszych strategii ochrony środowiska i zachowania równowagi w przyrodzie.
 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Nobla od razu dac temu

Nobla od razu dac temu odkryfcy badaczofi nałkofemu - noż q... jakie odkrycie !  Szok - nikt nie wpadłby , że drzewa ze strefy wilgotnej potrzebują więcej wody i są bardziej narażone na suszę. Brafo wy idiotonałkofce.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika S

Miałem się pośmiać, ale

Miałem się pośmiać, ale wyczerpałeś temat :)  Może należy im podsunąć pomysł sprawdzenia, czy ryby są mniej odporne na brak wilgoci niż wielbłądy. Dopiero by się nałukofce dziwowali z odkrycia ROFL

Skomentuj