Amerykanom grozi niedobór wody pitnej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy alarmują: poziom wód gruntowych na świecie spada w alarmującym tempie. Najnowsze badania, przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, ukazują, że aż 71% podziemnych zbiorników wodnych na naszej planecie doświadcza spadku poziomu wód.

 

Przeanalizowano dane z ponad 300 milionów pomiarów, pochodzących z ponad 40 krajów i 170 tysięcy studni, co czyni to badanie najbardziej kompleksową analizą w tej dziedzinie.

 

Zgodnie z wynikami, w 36% przypadków tempo ubytku wód wynosi więcej niż 0,1 metra rocznie, a w 12% - ponad 0,5 metra rocznie. Co więcej, tempo spadku wód przyspiesza, obecnie jest ono znacznie szybsze niż w poprzednich dekadach.

 

Ogromny problem dotyczy zwłaszcza regionów o klimacie suchym i półsuchym, gdzie aktywność rolnicza dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na wodę. Naukowcy zwracają uwagę na kraje takie jak Afganistan, Chile, Chiny, Indie, Iran, Meksyk, Maroko, Arabia Saudyjska, Hiszpania i południowo-zachodnie Stany Zjednoczone jako te, gdzie problem jest najbardziej dotkliwy.

 

Jednakże, badanie przynosi również nadzieję. Okazuje się, że w 16% przeanalizowanych przypadków trend spadkowy z lat 80. i 90. odwrócił się, dzięki świadomym działaniom ludzi. Przykładem może być Tucson w Arizonie, gdzie celowe napełnianie zbiorników wodą z rzeki Kolorado pozwoliło na przechowywanie jej na czas potrzeby.

 

Mimo to, wyzwania pozostają. Infrastruktura do przechowywania wody nad ziemią wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego eksperci sugerują, że przechowywanie ogromnych ilości wody pod ziemią może być tańszym, mniej uciążliwym i bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Co  trzeci lub co czwarty 

Co  trzeci lub co czwarty  sponsorowany  art    zaprzecza  sam sobie  , zaprzecza tym poprzednim  i tym przyszłym artykułom    ......    czy to jest  brak  nadzoru  czy  brak konsekwencji    autorów   tego  co czytamy ?   ja nie wiem  i  wcale nie  muszę  wiedzieć   gdyż   lubię  takie  sprytne  podejścia   tytularne  autorów  i  ich   zecerów .  Mieszkam  w regionie gdzie naprawdę   brakuje  wody  i ta sprawa  jest  już nazywana   katastrofą   wodną    gdyż  Costa sel Sol   boryka się  z brakiem opadów  od dawna  a ostatnie  dwa okresy deszczowe   zmieniły   nazwę  - na okresy bezdeszczowe , mimo  ze nadal mamy wodę w kranach  to rząd prowincji   już  zapowiada że dostawy wody  będą ograniczane  w ten sposób  że na początek  każde gospodarstwo  domowe może spodziewać   się   dwóch  dni w tygoniu  bez  wody  w kranie - no i to jest problem  lokalny .    

Czytając tekst  o tym że stanom  zjebanej amerki  może zabraknąć   wody  , mimo że  topniejące  lodowce nonstop podnoszą lustro  oceanów a  ocieplenie  klimatu może drastycznie to przyspieszyć i ktoś spodziewa  się  że , jak wyliczono   na podstawie  badań  wzorców  klimatycznych  które to produkuje  im sztuczna   i inne  wytwory   fantazji  zafajdanych debili  , można  by było   wystraszyć się  do tego stopnia  że   strach siem  nawet  bać  o biednych   mieszkańców  Indiańskich  Ziem .   Bo   i faktycznie   gdyby jakieś lodowce   popuściły małe co nie co    do   wód  ogólnych powodując wzrost poziomu to i wody  gruntowe  miały by szansę  na wyrównanie  swojego stanowiska wobec oczekujących . Dlatego  naprawdę  nie wiem  jak zrozumieć  to  wszystko co  jest wypisywane  czcionką    , tego  zmiennego  bełkotu nie ogarniam  a  ja nie jestem   człowiekiem ułomnym     więc po co  uny to robią  ?    dlaczego   wytwarzają  haktolitry kłamstw    zamiast skupić  się  na tym co istotne ??

Mi  nie odpowiadajćie , bo wiem , odpowiedźcie    na te pytania  sobie 

 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika ash

Dawniej woda zostawała w

Dawniej woda zostawała w rowach, na polach, było dużo mokradeł, teraz po opadach niemal wszystko kanałami spływa do rzek, a później do morza. Podobnie można się rozwodzić o śmieciach, plastiku którego praktycznie nie było w latach dziewięćdziesiątych, nie mówiąc o wcześniejszych latach, a który się wszędzie teraz wala, wtedy to była prawdziwa ekologia. Ludzie byli bardziej uśmiechnięci, zaradni, samodzielni, gospodarstwa były samowystarczalne, do sklepu szło się praktycznie tylko po cukier i sól. Teraz niby mamy wszystko, a tak naprawdę straciliśmy niezależność, ludzie stali się leniwi, żyją chłonąc brednie z zakłamanych mediów, żywią się paszą z marketów, zmieniono ich w płaczliwych, miękkich Bolków, którzy nie radzą sobie z życiem.

Portret użytkownika ba19

Będą mieli motywacje z całym

Będą mieli motywacje z całym NATO napaść na "Antarktydę" i zabrać im wodę słodką , bo po co im tyle ! i zaprowadzą im demokracje !

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Skomentuj