Zasoby wody w Turcji kończą się! Stambuł straci rezerwy za 43 dni!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Burmistrzowie największych miast w Turcji są zaniepokojeni brakiem opadów od lata. Turcja doświadcza obecnie najgorszej suszy od dekady. Szczególnie poważna jest sytuacja w Stambule, gdzie wkrótce może zabraknąć wody pitnej. Zgodnie z szacunkami, ma do tego dojść nawet w ciągu 43 dni.

 

Sytuacja w innych tureckich miastach nie jest o wiele lepsza. Burmistrz Ankary, Mansur Yavash przyznał, że w tamach i zbiornikach pozostało wody zaledwie na 110 dni. W kolejnych dwóch największych miastach Turcji - Izmirze i Bursie - tamy są uszczuplone odpowiednio do 36 i 24 procent. W zachodniej i centralnej części Turcji, z roku na rok, opady spadły o prawie 50 procent.

Nawet poza okresem suszy, Turcja produkuje zaledwie 1346 metrów sześciennych wody na mieszkańca rocznie. Czyni ją to jednym z najuboższych w wodę państw na świecie. Od lat 80. XX wieku zaobserwowano tam liczne serie susz spowodowane niekontrolowaną zabudową miejską, wylesianiem, industrializacją, wzrostem liczby ludności i zmianami klimatycznymi. Obecne problemy w dostawach wody, doprowadziły do sytuacji, w której tamtejszy Urząd ds. Wyznań nakazał meczetom modlić się o deszcz.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Tym co ciebie zminusowali

Tym co ciebie zminusowali piszę , gdyby dla każdego polaka zrobić zapas jedynie 10 litrów wody dziennie przez rok (do picia i lekkiego się obmycia) to już potrzeby zgromadzić 138 mln. 700 tyś. m3 ... a każdy metr sześcienny to 1000 litrów - gimbusy !

Portret użytkownika Pogodi

Tak ogólnie to mowa była ,

Tak ogólnie to mowa była o ,,warach" czyli miejscach pod ziemią służących do przeżycia kataklizmów więc jeśli najważniejsze w takiej sytuacji to się obmyć to oczywiście można liczyć 10l na głowę ale nawet w gimnazjum mówili że w miejscach gdzie woda to larytas ludzie do czyszczenia czy mycia używali nawet piasku bo woda była niezbędna żeby przeżyć. Wpisując w google 5 słów dowiesz się że by przeżyć człowiek potrzebuje 0,03l wody na kg masy ciała. Przeciętny człowiek waży ok 80-90 kg w przypadku mężczyzn i jakieś 60kg kobiety. Czyli 90x0.03 to 2.7l na dobę oczywiście bez mycia i to w górnej granicy 90 kg.Ale to wszystko i tak nie zmienia faktu że kilkanaście to nie tysiąc a mój minus poszedł za to.

Portret użytkownika Matematyk

Licząc że człowiek potrzebuje

Licząc że człowiek potrzebuje 2l wody dziennie żeby przeżyć.2lx365 dni daje nam 730 l rocznie/osobę. Zaokrąglimy to do 1000 będzie łatwiej. Milion litrów.... 1000000 dzielimy na nasz 1000 na osobę i wychodzi 1000 osób. To nie jest kilkanaście osób a nawet nie kilkaset tylko cały 1000 z zapasem 270l wody na osobę rocznie. Zanim kogoś wysmiejesz to pomysl. Albo polskiego się uczyłeś online i źle dobrales słowa (dla jasności myślę o słowie kilkanaście) a z matmy miałem 3+ ;P

Skomentuj