Nad Syrią niemal doszło do kolizji irańskiego samolotu pasażerskiego i amerykańskiego myśliwca

Kategorie: 

Samolot Airbus A310-304 linii Mahan Airlines – źródło: Paul Spijkers

W czwartek w przestrzeni powietrznej Syrii, irański samolot pasażerski został przechwycony przez amerykańskie myśliwce F-15. Niebezpieczne manewry myśliwców zmusiły samolot pasażerski do gwałtownego obniżenia wysokości lotu, aby uniknąć kolizji. W wyniku tego zdarzenia kilku pasażerów irańskiego samolotu zostało rannych.

 

Przechwycenie irańskiego samolotu pasażerskiego Airbus A310 linii lotniczych Mahan Airlines miało miejsce w południowej części Syrii niedaleko amerykańskiej bazy wojskowej al-Tanf, która znajduje się przy granicy z Irakiem. Stany Zjednoczone potwierdzają przechwycenie samolotu, ale twierdzą, że myśliwce zachowały bezpieczną odległość. Tymczasem kilku pasażerów irańskiego lotu zostało rannych. W momencie przechwycenia, na pokładzie samolotu wybuchła panika. Ostatecznie maszyna bezpiecznie wylądowała na lotnisku w Bejrucie.

 

Według irańskiej telewizji, myśliwce F-15 zbliżyły się do samolotu pasażerskiego na odległość 100 metrów. Stany Zjednoczone podają zupełnie inną wersję wydarzeń - amerykańskie myśliwce podobno zbliżyły się na bezpieczną odległość około 1000 metrów i dokonały "wizualnej inspekcji" samolotu, aby zapewnić bezpieczeństwo siłom zbrojnym, które stacjonują w bazie al-Tanf, po czym oddaliły się.

Myśliwiec F-15 – źródło: U.S. Air Force

Amerykańska baza wojskowa al-Tanf powstała w 2016 roku, aby zwalczać bojowników samozwańczego Państwa Islamskiego. Stany Zjednoczone bez zgody rządu Syrii
utworzyły tzw. strefę deeskalacyjną i do dnia dzisiejszego okupują fragment syryjskiego terytorium, choć Państwo Islamskie zostało zniszczone i teoretycznie przestało istnieć.

 

Ostatnie niebezpieczne zdarzenie na linii Stany Zjednoczone-Iran z udziałem samolotu pasażerskiego miało miejsce w styczniu 2020 roku. Iran omyłkowo zestrzelił samolot Boeing 737 ukraińskich linii lotniczych UIA, zabijając 176 osób na pokładzie. Maszyna została uznana za amerykański pocisk manewrujący. Iran spodziewał się wtedy ataku ze strony USA jako reakcji na wcześniejsze odwetowe uderzenie rakietowe na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Podobno były to Izraelskie

Podobno były to Izraelskie samoloty ale mniejsza o to.W głowie się po prostu nie mieści, że można tak sobie bezkarnie latać w cudzej przestrzeni powietrznej.Żeby to jeszcze bardziej jaskrawie przedstawić, to jakby to było jakby ruskie se nad Polską tak sobie wzlatały ?  No jak nie !  Jak tak ? W Horodle by se baze założyły na ten przykład i nie rusz gada bo się obrazi.

Skomentuj