Rosja zagroziła zestrzeleniem amerykańskiego samolotu zwiadowczego nad Syrią

Kategorie: 

Źródło: US Navy

W Syrii znów może nastąpić eskalacja konfliktu. Rosja zaczęła oskarżać Stany Zjednoczone o koordynowanie ataków dronów, których w tym roku dopuszczali się islamiści z Idlib. Prowizoryczne drony wielokrotnie próbowały uderzać w rosyjskie bazy wojskowe Hmejmim i Tartus, lecz zwykle były unicestwiane zanim zdążyły wyrządzić jakiekolwiek szkody.

 

Rosja twierdzi, że przy zmasowanych atakach dronów, amerykański samolot zwiadowczy P-8 Poseidon wykonywał długie loty nad Morzem Śródziemnym niedaleko Syrii i koordynował naloty. Szef komitetu Dumy Państwowej do spraw obrony Władimir Szamanow zagroził nawet zestrzeleniem maszyny, jeśli Stany Zjednoczone będą stały za kolejnymi nalotami na rosyjskie bazy wojskowe.

Źródło: Ministerstwo Obrony Rosji

Całkiem niedawno, w tym samym regionie doszło do przypadkowego zestrzelenia samolotu zwiadowczego Rosji, gdy Izrael prowadził bombardowania w Syrii. Moskwa podjęła decyzję o wznowieniu dostawy systemów rakietowych S-300 dla syryjskiej armii.

Niewykluczone, że nad Syrią może dojść do kolejnej prowokacji, choć otwarty konflikt wydaje się raczej mało prawdopodobny – Rosja i USA unikają bezpośredniego starcia. Zamiast tego, obserwujemy tzw. wojnę zastępczą, w którą wmieszana została Syria i „opozycja”, która w większości składa się z najemników, wynajętych przez szeroko rozumiany Zachód.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj