Współczesne pszczoły miodne żyją o połowę krócej niż pszczoły z lat 70

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Długość życia pszczół miodnych żyjących w laboratoriach skurczyła się o około 50% w ciągu ostatnich 50 lat, co wskazuje na możliwe przyczyny niepokojących trendów w pszczelarstwie, zgodnie z nowym badaniem entomologów z University of Maryland.

 

 

Badanie, opublikowane w Scientific Reports, jest pierwszym, które pokazuje ogólne skrócenie długości życia pszczół miodnych, które jest potencjalnie niezależne od środowiskowych czynników stresogennych. Wyniki sugerują, że genetyka może przyczyniać się do problemów, takich jak zwiększona utrata kolonii i zmniejszona produkcja miodu.

 

Rotacja kolonii jest uznanym czynnikiem w pszczelarstwie, ponieważ kolonie pszczół naturalnie starzeją się i umierają. Ale wyższe liczby z ostatniej dekady oznaczają, że amerykańscy pszczelarze muszą zastąpić więcej rodzin, aby produkcja była opłacalna. Próbując zrozumieć przyczyny takiego stanu rzeczy, naukowcy skupili się na stresorach środowiskowych, chorobach, pasożytach, narażeniu na pestycydy i żywieniu.

 

Kiedy jednak naukowcy modelowali wpływ dzisiejszej krótszej długości życia pszczół na ule niezależnie od czynników środowiskowych, wyniki były zgodne z rzeczywistymi obserwacjami prowadzonymi przez amerykańskich pszczelarzy.

„Izolujemy pszczoły z kolonii tuż przed osiągnięciem dorosłości, więc wszystko, co skraca ich żywotność, dzieje się przed tym momentem” – powiedział Anthony Nearman, doktorant w Zakładzie Entomologii i główny autor badania. „Sugeruje to element genetyczny. Jeśli ta hipoteza jest poprawna, wskazuje również na możliwe rozwiązanie. Jeśli uda nam się wyizolować niektóre czynniki genetyczne, być może uda nam się selektywnie wydłużyć życie pszczół miodnych”.

Nearman zauważył skróconą długość życia, kiedy wraz z profesorem entomologii Dennisem van Engelsdorpem przeprowadzili w laboratorium badanie standaryzowanych protokołów hodowli dorosłych pszczół. Powtarzając wcześniejsze badania, naukowcy zebrali poczwarki pszczół z uli pszczół miodnych, gdy poczwarki znajdowały się w ciągu 24 godzin od wydostania się z komórek woskowych, w których były hodowane. Zebrane pszczoły kończyły swój wzrost w inkubatorze, a następnie jako dorosłe pszczoły były trzymane w specjalnych klatkach.

 

Nearman oceniał efekt uzupełniania wody cukrowej w diecie pszczół w klatkach zwykłą wodą w celu lepszego naśladowania warunków naturalnych, gdy zauważył, że niezależnie od diety, średnia długość życia pszczół w klatkach była o połowę krótsza niż pszczół w podobnych eksperymentach w latach 70. 17,7 dni w porównaniu do 34,3 dni teraz. Skłoniło to do głębszego przeglądu opublikowanych badań laboratoryjnych z ostatnich 50 lat.

 

Chociaż środowisko laboratoryjne bardzo różni się od kolonii, historyczne zapisy dotyczące pszczół trzymanych w laboratorium wykazują podobną długość życia do kolonii pszczelich, a naukowcy na ogół zakładają, że pojedyncze czynniki, które skracają długość życia w jednym środowisku, skracają ją w innym. Wcześniejsze badania wykazały również, że w prawdziwym świecie krótsza długość życia pszczół miodnych odpowiada krótszemu czasowi żerowania i mniejszej produkcji miodu. To pierwsze badanie, które łączy te czynniki z tempem rotacji kolonii.

 

Kiedy zespół modelował wpływ 50% skrócenia długości życia na farmę pszczół, w której co roku wymienia się utracone rodziny, okazało się, że wskaźnik strat wynosił około 33%. Jest to bardzo podobne do średnich zimowych i rocznych strat wynoszących odpowiednio 30% i 40%, zgłaszanych przez pszczelarzy w ciągu ostatnich 14 lat.

 

Eksperci zauważyli, że pszczoły trzymane w laboratorium mogły być narażone na jakąś niskopoziomową infekcję wirusową lub ekspozycję na pestycydy w stadium larwalnym, kiedy wylęgają się w ulu i karmią je pszczoły robotnice. Ale pszczoły nie wykazywały żadnych wyraźnych objawów takiego narażenia, a genetyczny składnik długowieczności został znaleziony u innych owadów, takich jak muszki owocowe.

 

Następnym krokiem naukowców będzie porównanie trendów w długości życia pszczół miodnych w USA i innych krajach. Jeśli stwierdzą różnice w długowieczności, mogą wyizolować i porównać potencjalne czynniki, takie jak genetyka, stosowanie pestycydów i obecność wirusów w lokalnych stadach pszczół.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Szkarłatny

Wiadomo że banderPiSowcy chcą

Wiadomo że banderPiSowcy chcą wciągnąć Polaków w wojnę z Rosją to tylko kolejna ustawka żeby Polacy chcieli dobrowolnie zginąć za ojczyznę. Jaką ojczyznę ,ja pytam? Dezerterować i bronić tylko swoich ludzi i dobytku a globaliści niech walczą sami swoimi najemnymi ku.wami.

Portret użytkownika ARTUR

A nasza obrona

A nasza obrona przeciwlotnicza gdzie była ? Jak mamy się dowiadywać o ostrzale dopiero gdy spadną rakiety to po co nam armia i jacyś pseudosojusznicy którzy powinni chociaż obronić sami siebie . To jest katastrofa .

Portret użytkownika axell69

Ostatnio rozmiawiałem ze

 

Ostatnio rozmiawiałem ze znajomym pszczelarzem z  polski , opowiadał takie rzeczy że  nie mogę się  otrząsnąć  z ponurego ździwienia i w sumie rozpaczy .  Opowiadał  o tym że  pszczoły w polsce  i nie tylko chorują  na jakiegoś pasożyta  , nie pamiętam nazwy , którego nie potrafią skutecznie pozbyć się    więc stosują  opryski ,uli wewnątrz , z zakazanych  preparatów   które  po części ratują  pszczółki  czyli przedłużaja im życie i tak skrócone ,  ale ten glifosta trafia następnie   do miodu który , staje się  toksyczny . Tak sparwy się  mają w naszym kraju u pszczelarzy - nikt o tym głośno nie mówi   ale podobno polski miód   jest do  niczego  przez to właśnie. 

To bardzo smutna  wiadomość 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika nn

Raczej nie zrozumiałeś co Ci

Raczej nie zrozumiałeś co Ci mówił.

1- preparatem (Apiwarol) się odymia ul a nie stosuje oprysk 2- zawiera czynnik amitraza a nie jakiś glifosta co pewnie z glifosatem (herbicyd na rośliny) pomyliłeś 3- rodziny pszczele nie odymiane giną w drugim roku (ten pasożyt to waroza - pajęczak coś jak pluskwa.- wypija limfę z pszczoły a te nadgryzienia u pszczół się nie goją i są powodem wtórnych infekcji.

Jedyne co powiedział, to pewnie to, że niesolidni producenci (to nie są pszczelarze) odymiają w czasie sezonu czym doprowadzają do częściowego skażenia niezasklepionego miodu.

nn

Portret użytkownika Endymion

Masz "+", lubię takie

Masz "+", lubię takie informacje, z drugiej, bo z drugiej ręki, sam nie dotarłem do pszczelarza, niestety lenistwo i barak czasu. DZIĘKUJĘ CI. 

Także uważam, że nie każdy z nas zna pszelarza, górnika, stoczniowca, polityka, rolnika.. jest nas tutaj wielu, każdy kogoś zna i dzielmy się prosze tą.  wiedzą. Wymieniajmy się informacjami. Nie jestem górnikiem, nie jestem rybakiem. Ten portal jeszcze na tę chwilę pozwala nam wymieniać się swoją wiedzą i doświadczeniami, korzystajmy z tego! Budujmy swoisty Think Tank, rozproszony. Od wielu z Was wiele nauczyłem sięl DZIĘKUJĘ, mam cichą nadzieję, że moja pisanina tutaj także kogoś ubogaciła intelektualnie. Nikt z nas nie jest alfą i omegą (opróćz trolli, co im się wydaje), wymieniamy się informacjami, doświadczeniami. Nie lubię pasożytnictwa jak jemioła, wolę synergię. W synergii 2+2=5, razem osiągniemy więcej. Każdy sobie rzepkę skrobie, a ja wolę; w jedności siła. WATAHA. Jeżeli będziemy zjednoczeni.. tylko z nami Polakami jest ten problem, gdzie trzech Polaków, tam pięć zdań.. niepokorni, ale też głupi nie potrafiący poddać się dowódcy, każdy najmądrzejszy na swej wiosce i szybciej pozabija kamratów przy wódce niż pójdzie z nimi ramię w ramię walczyć z wrogiem Sad

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj