Owady wymierają w bezprecedensowym tempie. To poważne zagrożenie dla całego ekosystemu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach w Finlandii ostrzegają, że obserwowane w ostatnich latach radykalne zmniejszenie liczebności populacji owadów żyjących na świecie, może stwarzać poważne zagrożenie dla ekosystemów, w tym dla ludzi. Według tego badania, biomasa stawonogów od 1994 roku zmniejszyła się o 76% i nadal spada. Zagrożone wyginięciem jest dziś o 40% owadów więcej niż wtedy! 

Owady, które stanowią dwie trzecie wszystkich gatunków lądowych, giną w zastraszającym tempie. Pociąga to za sobą katastrofalne skutki dla całego łańcucha pokarmowego grożąc utratą różnorodności biologicznej. Oznacza to nieuchronne, ogromne zmiany w ekosystemach i środowisku. Mogą być one nieodwracalne, a ich skutki dotkną również ludzi.

 

Uczeni zwracają uwagę, że utrata niektórych gatunków owadów to brak możliwości stosowania produkowanych przez nie substancji w medycynie, ale największym problemem będzie ograniczone zapylanie roślin, co w bezpośredni sposób wpłynie na plony. Do dzisiaj nie udało się stworzyć żadnej alternatywny dla owadów zapylających, która nie wymaga mechanicznej pracy człowieka, a i tak próby zapylenia bez owadów, bardzo często kończą się niepowodzeniem.

Eksperci z Finlandii opracowali również szereg zaleceń, które mogą być pomocne w celu zatrzymania ginięcia owadów. Przede wszystkim, nie powinno się strzyc trawników zbyt często. Należy, uprawiać więcej roślin, unikać stosowania pestycydów, oraz nie wycinać starych pni drzew, w których często osiedlają się owady.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Chciałoby się rzec że

Chciałoby się rzec że wymrzemy jak dinozaury, ale nie... Nie można użyć takiego określenia w tym przypadku, bo dinozaury nie były kretynami chętnymi do zbiorowego samobójstwa, w przeciwnieństwie do ewolucyjnego błędu zwanego roboczo "człowiekiem cywiliowanym"! Cywilizowany pasożyt nie ma jaj, by korporacjom powiedzieć "NIE", więc zwyczajnie zdechnie w imię zasranego pieniądza, którym obdarowuje z troską swoich korporacyjnych panów!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Uther Lightbringer

Zabijanie owadów i trucie

Zabijanie owadów i trucie środowiska jest celowym działaniem korporacji i organizacji międzynarodowych. Dążą oni do zachwiania równowagi w przyrodzie, a przede wszystkim do związanej z tym depopulacji i zniewolenia ludzkości. Jak zwykle będą się tłumaczyć przed ludźmi, że wymieranie owadów jest spowodowane rzekokmym globalnym ociepleniem, a jednocześnie zachęcać ich do jedzenia owadów.

Portret użytkownika Piotrek

Masowe wymieranie , miast

Masowe wymieranie , miast ewoluuowania (dostosowywania się i mutacji)zwierząt i owadów przeczy teorii ewolucji .

Biedne geny , w tym tempie wymierania  gatunków nie przetrwają kolejnych milionów lat - "z prochu powstales i w proch się obrocisz "

P.S.

Gdzie byłeś "Hiobie",  gdy Bóg pisał algorytmy energii i materii , zakładał fundamenty Ziemi i redagował Kod Życia?

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika RisingStar

Ty bluźnierco jak mogłeś.

Ty bluźnierco jak mogłeś. Zostaniesz wrzucony do piekielnej otchłani, gdzie będziesz wieczność odczuwał najgorsze katusze. Biada Tobie, pomodl się do Jehowej i jej(?) syna, a jesli tego nie zrobisz to chuj ci k*rwa w dupę i życzę ci żebyś zdechł jak najszybciej j*any tępaku (naśladując sekciarcie standardy i ich rzekomą milosc do blizniego Smile )

Każdy człowiek żyje, wierząc w to, co wie, oraz w to, czego doznaje. Sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata.

Skomentuj