Wojna w Libii wciąż trwa, czyli nieudana demokratyzacja kraju

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Libia jest jednym z przykładów, do czego prowadzi siłowa demokratyzacja państwa. Podobnie jak w przypadku Iraku, kraj wpadł w totalny chaos i niemal codziennie słyszeliśmy o zamachach terrorystycznych. Obecne władze w Libii nie mają żadnego wpływu na to co dzieje się w kraju.

 

W Libii toczą się walki o terytoria pomiędzy rywalizującymi ze sobą ugrupowaniami zbrojnymi. Jak informuje Reuters, w środku nocy mieszkańcy Typolisu słyszeli przelatujące odrzutowce i eksplozje. Władze kraju nie były w stanie zidentyfikować do kogo należały te samoloty. Podejrzewa się jednak, że bombardowania zostały przeprowadzone przez rebeliantów a celem była baza bojowników, którzy przynależą do drugiej frakcji.

 

Władza w tym kraju nie posiada praktycznie żadnej siły wojskowej i nawet nie ma kontroli nad stolicą. Można nawet powiedzieć, że rząd po prostu nie liczy się już w tym kraju a o panowanie nad stolicą i całym krajem toczą się bitwy pomiędzy rywalizującymi ze sobą bojownikami.

 

Wewnętrzny konflikt w Libii pojawił się wraz z obaleniem Muammara Kadafiego w 2011 roku. Wszystko zaczęło się od protestów i masowych demonstracji a aktywiści domagali się odejścia Kadafiego. Sytuacja była bardzo podobna do tej, jaka miała miejsce w Syrii, na Ukrainie czy w Wenezueli.

 

Jednak w przypadku Libii, ONZ zezwoliła na zbombardowanie kraju, co znacznie ułatwiło obalenie władzy i zainstalowanie nowych, demokratycznych rządów. Wydarzenia w tym kraju pokazały, że wprowadzenie demokracji siłą wcale nie pomogło Libii, a tylko pogrążyło ją w totalnym chaosie, który trwa zresztą do dnia dzisiejszego i nie widać jego końca.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenKomentarze

Portret użytkownika Cezar

Jak zyd strzela z zyda to

Jak zyd strzela z zyda to bedzie koszerna swinia.
Od kiedy to zydzi mieli lub maja demokracje,chyba wojnokracje.

"Tam gdzie pojawi się żyd, tam jest odwieczny konflikt interesów"

Portret użytkownika sabek

schizofrenicy wszystkich

schizofrenicy wszystkich krajow laczcie sie tutaj na tej wrednej, sponsorowanej przez kacapow witrynie!!!

Skomentuj