Na Islandii powstał nowy wulkan, który tworzy tornada

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Nowo narodzony wulkan na Islandii, znany jako Litli-Hrútur czyli "Mały Baran", wydobywa się z ziemi z wielkim hukiem, generując eksplozje metanu i tornada, które dopełniają obraz taśm lawowego malowania krajobrazu.

 

Eksplodujące kieszenie metanu, uwięzione w strumieniu lawy, dały się słyszeć w okolicach półwyspu Reykjanes, co zgłosił Islandzki Urząd Meteorologiczny 27 lipca. Ale to nie wszystko, co ten „dziecięcy wulkan” zaserwował światu. 24 lipca na YouTube pojawiło się wideo ukazujące tornada, które powstały nad wulkanem.

 

Litli-Hrútur narodził się poprzez pęknięcie, które rozdarło ziemię 10 lipca, a od tamtej pory wylewa rzeki lawy. Jak podaje Islandzki Urząd Meteorologiczny, „kiedy lawa przepływa przez obszar porośnięty roślinnością, metan może powstawać, gdy roślinność nie spala się całkowicie. Gaz gromadzi się następnie w szczelinach i jaskiniach w lawie.” Ta mieszanka metanu z tlenem tworzy wysoce palną mieszaninę gazów, która może eksplodować, stwarzając zagrożenie dla osób zbliżających się zbyt blisko do strumienia lawy.

 

Co do tornada, to powstało ono nad Litli-Hrúturem z powodu meteorologicznego i geologicznego związku. Intensywne ciepło z gorącej skały, wylewającej się z krateru, podgrzewa powietrze bezpośrednio nad nim, powodując, że staje się mniej gęste i zaczyna się unosić. Przy pewnych warunkach wietrznych, ta kolumna gorącego powietrza może wywołać tornado.

 

David Smart, badacz tornad i burz z Hazard Center na University College London, wyjaśnił, że "to rodzaj tornada, który czasem pojawia się tam, gdzie na ziemi jest silne źródło ciepła i atmosfera jest niestabilna w najniższym kilometrze czy pół mili od powierzchni".

 

To zjawisko wydaje się być szczególnie dobrze uformowane i długotrwałe, co może świadczyć o tym, że warunki atmosferyczne były szczególnie sprzyjające tego dnia. Nie ma na razie żadnych oznak, że nowo narodzony wulkan zamierza się uspokoić. Niedawno naukowcy wykryli zmiany w aktywności wulkanu, które spowodowały zapadnięcie się krateru, rozlewając lawę na północ i zachód, podczas gdy przepływ na południe się zatrzymał.

 

Wydarzenia te pokazują nie tylko potęgę i majestat natury, ale także to, jak naukowcy mogą obecnie monitorować i analizować te złożone procesy w czasie rzeczywistym. Wulkan Litli-Hrútur jest nie tylko widowiskowym zjawiskiem, ale także ważnym obiektem badań, który może dostarczyć cennych informacji na temat procesów wulkanicznych i meteorologicznych na świecie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj