Niepokojące prognozy wulkanologów na rok 2012

Kategorie: 

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas w przyszłym roku eskalacja zjawisk wulkanicznych. Naukowcy z niepokojem spoglądają w kierunku wulkanu Katla na Islandii. Prawdopodobne w najbliższej przyszłości przebudzenie tego ogromnego stratowulkanu może wprowadzić chaos nie tylko rynku lotniczego.

 

Erupcja tego wulkanu może być znacznie silniejsza niż te, jakie obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach ze strony innych islandzkich wulkanów Eyjafjallajokull i Grimsvotn. Katla położona jest w południowej części Islandii. Jest to duży wulkan, o wysokości ok. 1512 metrów i średnicy krateru prawie 10 km. Na zboczu wulkanu znajduje się lodowiec Myrdalsjokull. Jeśli Katla wybucha, lodowiec stopnieje i wywołać katastrofalną powódź na całym południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy.

 

Wulkan zaczął okazywać oznaki ożywienia w połowie roku. Naukowcy zarejestrowali jego aktywność 9 lipca. To było stosunkowo niewielkie trzęsienie ziemi, choć spowodowało powodzie i zniszczyło kilka mostów. W rezultacie, wiele regionów kraju znalazło się w izolacji przez kilka dni.

 

W listopadzie 2011 roku, naukowcy zarejestrowanych ponad 500 wstrząsów na terenie kaldery Katli. Wszystkie wstrząsy były słabe, ale oznacza to, że magma w komorze zaczęła się poruszać.

 

Katla cieszy się bardzo złą reputacją w Islandii. Erupcje tego wulkanu zanotowano już w 8 wieku i występują one, co 40-80 lat. Katla obudziła się w 1918, 1934 i 1955 roku. Erupcja z 1918 roku była najsilniejszą erupcją wulkaniczną w 20 wieku.

 

Jednak najbardziej potężny wybuch tego wulkanu miał miejsce w 1755 roku. Topnienia lodowca w obszarze aktywności wulkanicznej stworzyło przepływ wody szacowany na 200 000-400 000 m3 na sekundę. Dla porównania, średnia wysokość przepływu wody w ujściu jednej z największych na świecie rzek, Amazonki, wynosi około 220 000 m3 na sekundę. Naoczni świadkowie pozostawili wspomnienia z tej katastrofy opisując jak potężna rzeka pędzi w dół zbocza Katli, zrywając ogromne góry lodowe i zabierając je do oceanu.

 

Erupcja Katli z 1783 była jeszcze bardziej katastrofalna. Wulkan szalał przez osiem miesięcy. Legendy mówią, że erupcja zakończyła się czymś w rodzaju nuklearnej zimy, która trwała prawie przez cały rok.

 

Co warte zaznaczenia Katla jest połączona z innymi wulkanami na wyspie. Wulkanolodzy ustalili, że działalność Katli w 920, 1612 i 1821/23 poprzedzona była wybuchem dobrze nam znanego Eyjafjallajokull. Ten wulkan położony jest zaledwie 20 km od Katli. Może to oznaczać, że wybuch wulkanu z nazwą nie do wymówienia może zwiastować wybuch Katli.

 

W międzyczasie, podwodna erupcja wulkaniczna położona na południe od El Hierro, jednej z Wysp Kanaryjskich trwa już od września 2011 roku. Wulkan wszedł w trzecią fazę erupcji. Naukowcy zarejestrowali wielki wir nad kraterem podwodnego wulkanu. Średnica wynosiła prawie 50 metrów, a wewnątrz woda była znacznie cieplejsza niż na zewnątrz.

 

Wiele osób mieszkających w południowej części wyspy musiało opuścić swoje domy z powodu trudnego do zniesienia zapachu siarki. Zawartość CO2 w powietrzu wzrosła trzykrotnie, co oznacza, że ​​wulkan nie zamierza się uspokoić. Centrum erupcji jest coraz bliżej powierzchni, co oznacza, że ​​oczekiwana nowa wyspa wkrótce pojawią się w pobliżu El Hierro. Pozostaje zadanie pytania czy wulkan po wyjściu ponad wodę w dalszym ciągu będzie kontynuował erupcję.

 

Warto zauważyć, że istnieje geologiczne połączenie Katli i wulkanu w pobliżu El Hierro. Oba należą do systemu Grzbietu Środkowo-Atlantyckiego. Cała Islandia jest częścią grzbietu, który po prostu uniósł się nad powierzchnię wody. Dlatego cały Atlantyku może obudzić się niczym słynny "pierścień ognia" na Pacyfiku.

 

 


Źródło: http://english.pravda.ru/science/earth/09-12-2011/119910-volcanoes-0/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Anija

Omg kto wrzucił art

Omg kto wrzucił art tłumaczony translatorem bez sprawdzenia? Co za amatorszczyzna, strasznie się to czyta:Jeśli Katla wybucha, lodowiec stopnieje i wywołać katastrofalną powódź :/ Myślałam, że to jakiś w miarę porządny portal...

Portret użytkownika John Moll

Jednak treść ważniejsza ale

Jednak treść ważniejsza ale widać, że trudno Ci się rozczytać, co? ;PDodam, że ja również nieraz widziałem takie drobne błędy na innych stronach ale wiedziałem co artykuł chciał przekazać ;) W takim razie... zapraszam na inne portale gdzie napiszą niezwykle ciekawe artykuły, np. o tym co dziś zrobiła Doda, albo jak się Gaga ubrała (oczywiście żeby było pięknie i bezbłędnie napisane bo wyjdzie na to, że portal nie jest porządny) Wink Mniejsza z tym jakiego języka używają ludzie komentujący artykuł ;) Pozdrawiam Biggrin

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem