Ogromne fontanny lawy emitujące w Fagradalsfjall, największe od początku erupcji na Islandii

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Od początku erupcji wulkanu Fagradalsfjall na Islandii, która zaczęła się 19 marca 2021 roku, już kilkakrotnie powstały nowe pęknięcia, które szybko wypełniały się lawą. Szczególną aktywność zaobserwowano 2 maja, kiedy wulkan wygenerował ogromne fontanny lawy - największe od początku erupcji. 

 

Zaobserwowano, że fontanny lawy osiągają wysokość około 300 m nad ziemią i trwają od 3 do 10 minut. Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) potwierdziło znaczące zmiany w aktywności wulkanicznej, począwszy od około godziny 01:00 czasu lokalnego 2 maja.

 

Nie jest jasne, co spowodowało tak istotne zmiany w aktywności wulkanicznej, ale nie można wykluczyć, że nastąpiły jakieś procesy w przepływie magmy, chemii magmy, gazu lub zmian w systemie dostaw. W świetle tej zmienionej działalności zmienia się też rozmiar strefy zagrożenia w miejscu erupcji.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj