Ekwadorski wulkan Tungurahua kontynuuje erupcję

Kategorie: 

wikipedia.org

W połowie kwietnia 2011, po dekadzie spokoju ekwadorski wulkan Tungurahua rozpoczął poważną erupcję. NASA prowadzi obserwację wulkanu z przestrzeni kosmicznej.

 

21 kwietnia opad pyłu przykrył okoliczne miejscowości. Przedtem z krateru wydobywały się niewielkie fontanny lawy. Już kilka dni później, bo 26 kwietnia rozpoczęła się następna erupcja, której efektem był pióropusz pyłu o wysokości 12 km. Emisja pyłu trwa nieprzerwanie aż do dzisiaj, 5 maja 2011.

Emisja pyłu z wulkanu Tungurahua - rano 30 IV 2011 

Naturalnych kolorów zdjęcia satelitarne pokazują pył znad Tungurahua dnia 30 kwietnia 2011, rano (zdjęcie powyżej) i popołudniu ( zdjęcie poniżej). W tym czasie oficjalna raportowana wysokość słupa pyłu sięgała 11 km. Na porannym zdjęciu gęsta kolumna pyłu jest zlokalizowana prosto nad wulkanem. Chmura rozprzestrzeniła się już 40 kilometrów na północny wschód. Pod wieczór tego samego dnia rozszerzenie się chmury pyłu jest jeszcze bardziej widoczne.

Emisja pyłu z wulkanu Tungurahua - po południu 30 IV 2011 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj