Na Wyspach Galapagos trwa erupcja wulkanu Sierra Negra

Kategorie: 

Źródło: twitter

Na wyspie Isabela, wchodzacej w skład archipelagu Galapagos rozpoczęła się erupcja znajdującego się tam wulkanu Sierra Negra. Nastąpiło to po zdecydowanym wzroście aktywności sejsmicznej, który zanotowano w ciągu ostatnich miesiący. 

 

 

Wulkan Sierra Negra jest zlokalizowany na wyspie Isabela. Żywioł rozpoczął erupcję 26 czerwca. Poprzedziły ją liczne roje trzęsień ziemi. Większość z wstrząsów miała hipocentrum na głębokości od 3 do 5 km poniżej wulkanu. Najsilniejszy z nich miał siłę 4,6 stopni w skali Richtera. 

Wyspa Isabela jest zamieszkana. Władze Ekwadoru, który ma jurysdykcję nad Wyspami Galapagos, zarządziły ewakuację 50 mieszkańców. Dostęp do wulkanu Sierra Negra i wulkanu El Qura został ograniczony.

Warto odnotować, że jest to już druga erupcja wulkanu na Wyspach Galapagos, do której doszło w ostatnich dniach. Kilkanaście dni temu, 16 czerwca, doszło do wybuchu wybuchu pobliskiego wulkanu La Cumbre na wyspie Fernandina. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Portret użytkownika keri

CO2 jest tak strasznie mało -

CO2 jest tak strasznie mało - kilkanaście razy za mało, aby było dobre dotlenienie (bez CO2 człowiek umrzez z niedotlenienia!), że wulkany powinny wybuchać nieustannie, aby ten gaz nieco zwiększyć.

Teraz każdy wybuch mendia opisują jako katastrofę, nawet jeśli ledwie beknie.

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Skomentuj