Wulkan Tungurahua wyemitował chmurę popiołu na wysokość czterech kilometrów

Kategorie: 

Źródło: Internet

Aktywność ekwadorskiego wulkanu Tungurahua znacznie wzrosła w ostatnich dniach. Gubernatorzy prowincji Tungurahua, Chimborazo i Pastaza postawili służby w stan gotowości w obawie przed jeszcze gwałtowniejszą erupcją.

 

Władze Ekwadoru odnotowały wzmożenie aktywności wulkanicznej, co objawiło się zwłaszcza ogromnym wybuchem, który uwolnił z krateru chmurę popiołu sięgającą do wysokości czterech kilometrów. Wulkanolodzy sugerują, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo kolejnego poważnego wybuchu tego wulkanu w najbliższym czasie.

 

Ostatnia znaczna aktywność wulkanu Tungurahua miała miejsce w kwietniu tego roku. Doszło wtedy do serii potężnych wybuchów, w konsekwencji których żywioł wyrzucił kolumnę gazów wulkanicznych i popiołu sięgającą 10 kilometrów wzwyż.

 

Tungurahua, jak każdy wulkan, podczas erupcji często miota fragmenty skalne, które spadają potem nawet w dużej odległości od stożka prowadząc do paniki wśród mieszkańców okolicznych wsi. Wulkan ten jest jednym z 27 aktywnych wulkanów w kraju Ameryki Południowej. Przebudził się na dobre w 1999 roku i od tego czasu aktywność w jego obrębie trwa niemal nieprzerwanie, co utrudnia życie okolicznym mieszkańcom.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj