Wybuch wulkanu Cotopaxi w Ekwadorze

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Cotopaxi to jeden z najaktywniejszych wulkanów w Ameryce Południowej. Ekwadorski wulkan Cotopaxi wyrzuca chmurę gazu i pary, która osiągnęła wysokość 1,8 km nad kraterem. 

 

Według Ekwadorskiego Instytutu Geofizycznego popiół z wulkanu spadł na południe od stolicy Quito i w pobliskich dolinach. Ekwadorski Instytut Geofizyki zamieścił na Twitterze zdjęcie z drona, na którym widać pióropusz pary unoszący się z pokrytego śniegiem szczytu Cotopaxi.

 

Pióropusz był widoczny z różnych miejsc w Quito, ale sejsmolodzy stwierdzili, że był to głównie gaz i zawierał tylko niewielką ilość popiołu. 

 

Cotopaxi wybuchał dziesiątki razy. W sierpniu 2015 r. wybuchła duża ilość popiołu po okresie względnego spokoju, który trwał 70 lat. Jedna z najbardziej znaczących erupcji miała miejsce w 1877 r., kiedy lahary – błota wulkaniczne – przemieściły się na odległość do 100 km od krateru i zniszczyły miasto Latacunga. 

 

Ale jeszcze przed 1877 r. Cotopaxi i jej erupcje, których obawiali się mieszkający w pobliżu ludzie, stały się inspiracją dla artystów takich jak amerykański pejzażysta Frederick Edwin Church.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Nic nie rozumiesz!! masz bać

Nic nie rozumiesz!! masz bać się! Masz schować się pod kołdrę i dożyć śmierci, adnmnów należy odwiedzić i dać do zrozumienia, że wataha blogerów może zrobić większa krzywdę, niż kilku smutnych panów w okularach i prochowcach. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

Zapytałem , bo powyżej był

Zapytałem , bo powyżej był już inny wulkan - najzajebistszy na świecie od podstawy i daje koncert za friko na ziemi kolonii usrańskiej - to co z tym ku..wa karłem - pierdzi czy nie bo ten z hawajów napier...la aż noc jest jasna Smile

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Skomentuj