Ekwadorski wulkan Tungurahua wyrzucił kolumnę popiołu na wysokość 8 km

Kategorie: 

Źródło: twitter

Aktywność z krateru wulkanu Tungurahua, którego imię tłumaczy z języka Quechua jako "Gardło ognia" jest pod ścisłym nadzorem specjalistów. Pióropusz popiołu po emisji, która rozpoczęła się 1 września, sięga już 8 km i rozprzestrzenia się na zachód.

 

Tungurahua to czynny wulkan w ekwadorskich Andach. Jest on szczególnie aktywny od lata tego roku i dał o sobie znać po długim okresie spokoju. Wcześniej, wybuchy tego wulkanu zanotowano 29 lipca, 04 sierpnia i 19 sierpnia.

 

Ostatnia erupcja była szczególnie odczuwalna przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Liczne eksplozje powodowały drżenie okien. W sumie tylko w poniedziałek zanotowano 40 kolejnych wybuchów. Wulkanolodzy nie wykluczają, że większa erupcja jest dopiero przed nami.

Wulkan Tungurahua wybudził się z uśpienia w 1999 roku. Od tego czasu z powodu częstych i silnych emisji popiołu i niebezpiecznych przepływów piroklastycznych, wiele razy ewakuowano ludzi z okolicznych osiedli. Stolica Ekwadoru, Quito, znajduje się 135 km od tego żywiołu.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Skomentuj