Ekwadorski wulkan Tungurahua może się zapaść na skutek gigantycznego osuwiska

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przewidują lokalną katastrofę  na skutek zniszczenia dużego wulkanu w Ameryce Południowej. Wulkan Tungurahua, znajdujący się w Ekwadorze, znany również jako „ czarny gigant”, wykazuje oznaki niestabilności na stokach. Może to prowadzić do  kolosalnego osuwiska. 

 

Powodem jest niedawna aktywność wulkaniczna i nierównowaga między  kolejnymi erupcjami magmy, co spowodowało deformację zachodniej części góry skutkującą rosnącymi naprężeniami stożka wulkanicznego. Uwagę na zagrożenie zwrócił Dr. James Hickey ze uczelni Camborne School of Mines.

 

Jego zdaniem ostatnie dane satelitarne wskazują na postępującą deformację zachodniej części stożka wulkanicznego.  Brytyjscy eksperci wzywają do stałego monitoringu wulkanu i przygotowania procedur awaryjnych na wypadek wystąpienia osuwisk.

Tungurahua  pozostaje aktywny od 1999 roku, kiedy  na skutek jego erupcji, trzeba było ewakuować 25 tys. osób z pobliskich osiedli. Poprzedni poważny jego wybuch miał miejsce około 3000 lat temu. Wtedy spowodowało to częściowe zawalenie zachodniej flanki stożka wulkanu. Z danych geologicznych wynika, że osuwisko skał, gleby, wody i śniegu pokryło wtedy powierzchnię 80 kilometrów kwadratowych. Po tym, stożek znowu stopniowo wzrastał, osiągając obecnie wysokość 5 kilometrów.

 

Brytyjscy eksperci sugerują że znowu znajdujemy się w okresie kiedy Tungurahua może znacznie zredukować swoją wysokość poprzez zapadnięcie się ścian krateru do wewnątrz. Wytworzy to kolosalne osuwisko, które może się skończyć ogromną erupcją wulkaniczną, która rozpocznie następny okres odbudowy stożka za pomocą tryskającej magmy, który może potrwać następne kilka tysięcy lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jaceks77

Tylko ślepy nie widzi , że

Tylko ślepy nie widzi , że Ziemia poprostu weszla w koleiny cykl. Raz są zlodowacenia a raz jest ciepło. Zlodowaceń tylko na przestrzeni 100.000 lat było przynajmniej kilka a i  okresów bardzo ciepłych również, chociaż mniej niż tych lodowych. Ja wole te cieplejsze.

Portret użytkownika Illuminat13

bedzie sie dzialo coraz

bedzie sie dzialo coraz wiecej anomali przed koncem tego swiata Nie mowia wam do konca co sie dzieje tak naprawde Zreszta kto slepy nie widzi ze nie ma juz zim kilka lat ze na antarktydzie dwadziescia stopni na plusie Język

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj