Wybuch wulkanu Tungurahua w Ekwadorze

Kategorie: 

Kadr z nagrania ekwadorskiej telewizji

Ponownie wzrosła aktywność ekwadorskiego wulkanu Tungurahua. Od niedzieli dochodzi tam do głośnych eksplozji z wyrzutami materiału wulkanicznego. Doszło też do sporej emisji popiołu.

 

Władze lokalne zamknęły drogi dojazdowe prowadzące w okolicach wulkanu Tungurahua. Ograniczono dostęp, ponieważ jest to popularne miejsce wędrówek turystycznych. Opad popiołu rozciąga się w obrębie 2 kilometrów od krateru a żywioł może się zachowywać nieprzewidywalnie.

 

Nad wulkanem Tungurahua dało się zobaczyć kilkusetmetrowe fontanny lawy podobne do tych, jakie widzieli ostatnio mieszkańcy Sycylii obserwujący podobną erupcję wulkanu Etna. Są doniesienia o spływie lawy po jednym ze zboczy wulkanu. Okoliczni mieszkańcy podkreślają, że wulkan od niedzieli stał się bardzo głośny i eksplozje słyszane są nawet w nocy, co utrudnia spokojny sen.

 

 

Tungurahua to stratowulkan mierzący 5016 metrów n.p.m. Jest on usytuowany około 80 kilometrów od stolicy Ekwadoru, Quito. Dużą cykliczną aktywność wulkan wykazuje od 1999 roku.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj