Silne trzęsienie ziemi na oceanicznym Grzbiecie Środkowoindyjskim

Kategorie: 

Źródło: GFZ Potsdam

Dnia 26 kwietnia 2024 roku o godzinie 22:23 czasu UTC, na Grzbiecie Środkowoindyjskim doszło do silnego, płytkiego trzęsienia ziemi. Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) zarejestrowała wstrząs o magnitudzie 6.0, a Europejskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) potwierdziło te dane. Według obu instytucji, epicentrum znajdowało się na głębokości 10 kilometrów.

 

Epicentrum trzęsienia znajdowało się około 100 kilometrów (62 mil) na północny północny wschód od Martin-de-Vivies na Wyspie Amsterdam oraz 1 505 kilometrów na północny północny wschód od Port-aux-Français na Wyspach Kerguelenów, należących do Francuskich Terytoriów Południowych.

 

Na szczęście, według dostępnych informacji, to silne trzęsienie ziemi nie spowodowało zagrożenia tsunami. Jednakże, w ciągu następnych godzin doszło do kilku wstrząsów wtórnych, w tym o magnitudzie 5.0 o godzinie 23:23 UTC 26 kwietnia, 4.8 o godzinie 01:35 UTC 27 kwietnia oraz 5.3 o godzinie 01:43 UTC 27 kwietnia.

 

Amerykańska Służba Geologiczna wydała zieloną alert w związku z zagrożeniem wstrząsami, co oznacza, że prawdopodobieństwo ofiar śmiertelnych i szkód materialnych jest niskie. Eksperci uspokajają, że choć trzęsienie było silne, to jego skutki nie powinny być dotkliwe.

 

Trzęsienie ziemi na Grzbiecie Środkowoindyjskim, choć nie zagraża ludności, jest istotnym wydarzeniem z naukowego punktu widzenia. Ten rejon Oceanu Indyjskiego charakteryzuje się wysoką aktywnością sejsmiczną, związaną z rozrastaniem się dna oceanicznego.

 

Grzbiet Środkowoindyjski to miejsce, gdzie dochodzi do rozchodzenia się płyt tektonicznych. To powoduje powstawanie licznych, często silnych trzęsień ziemi. Monitorowanie tej aktywności jest ważne dla lepszego zrozumienia procesów geologicznych zachodzących w tej części globu.

 

Choć to trzęsienie nie spowodowało zagrożenia dla ludności, naukowcy podkreślają, że region Oceanu Indyjskiego, w tym Wyspy Amsterdam i Kerguelen, należy do sejsmicznie aktywnych. Wymagają one stałego monitoringu i przygotowania na wypadek wystąpienia poważniejszych wstrząsów w przyszłości.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj